Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Video/ Kisha autoqefale shqiptare mban meshën e Pashkës në gjuhën greke

Video: 

Postuar: 15/04/2017 - 12:21

E “Premtja e Zezë” e Pashkëve Ortodokase njihet si akti i kryqëzimit të Jezu Krishtit. Prandaj Kisha autoqefale shqiptare mban gjithmonë ndonjë mesh. Por, ashtu si edhe herët e tjera, është bërë rrugë tashmë që mesha në Himarë të mbahet në gjuhën greke. Mësohet se prifti, i cili ka mbajtur meshën e djeshme, ka ardhur nga qyteti i  Patras, në Greqi. Himara njihet për prezencën e komunitetit grek, por ajo mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë, ku edhe si rregull duhet të flitet gjuha shqipe përderisa ka shqiptarë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 14:57

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur ditën e djeshme pranë një hoteli në Llogara, ku kanë mbetur të plagosur dy persona të cilët ishin duke punuar pranë këtij biznesi.

Postuar: 26/06/2019 - 14:07

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në autorstradën Fushë-Krujë Milot në afërsi të qytetit të Laç

Postuar: 26/06/2019 - 13:48

Policia e Elbasanit ka arrestuar një 25 vjeçare të shpallur në kërkim për falsifikim të letërnjof

Postuar: 26/06/2019 - 12:09

Ditën e sotme Policia e Durrësit ka vënë në pranga Bashkim Haxhinë, një emër ky i njohur mjaft mi

Postuar: 26/06/2019 - 11:45

Kanë mbërritur nën masa të rrepta sigurie materialet zgjedhore në KZAZ-në e Devollit.

Postuar: 26/06/2019 - 11:37

Kontingjenti VI shqiptar nga batalioni i II i këmbësorisë, u nis për në Afganistan për të vijuar

Postuar: 26/06/2019 - 11:25

Goditet një tjetër rast i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla.