BREAKING NEWS

Një humbje e madhe / Koronavirusi i merr jetën aktorit dhe regjisorit të famshëm shqiptar

Një humbje e madhe / Koronavirusi i merr jetën aktorit dhe regjisorit
x

Aktualitet

Vjen lajmi i mirë! Reuters zbulon marrëveshjen e rëndësishme me Pfizer dhe Biontech, përfiton edhe Shqipëria, ja çfarë pritet së shpejti

Vjen lajmi i mirë! Reuters zbulon marrëveshjen e rëndësishme

Arrihet marrëveshja e rëndësishme, kompania Pfizer ka dhënë lajmin e mirë ku ka pranuar që të furnizojë COVAX-in me vaksinën anti-COVID. Kujtojmë se Shqipëria ka parapaguar 4 miliardë lekë te COVAX për 1,140.000 doza vaksinash.

Reuters njoftoi se marrëveshja pritet të shpallet sot. Ndërsa detajet nuk janë bërë ende publike, burimet thonë se numri i vaksinave të parashikuara pritet të jetë mjaft i vogël.

COVAX tha se ata shpresojnë të shpërndajnë rreth 1.8 miliardë doza në 2021 në 92 vende me të ardhura më të ulëta. Kjo është e mjaftueshme për rreth 27% të popullsisë së tyre.

Aleanca COVAX u krijua në Prill nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe përfshin rreth 180 vende duke përfshirë Shtetet Anëtare të BE.

Ai synon të bashkojë financimin dhe kapacitetet prodhuese për të siguruar sa më shumë vaksina për anëtarët. Ajo ka lidhur marrëveshje me nëntë prodhues, përfshirë Moderna, dhe AstraZeneca, Pfizer.

Më të lexuarat