BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Bota

Vjen paralajmërimi i frikshëm i shkencëtarëve: Temperaturat do të shkojnë në 52 gradë celsius në...

Vjen paralajmërimi i frikshëm i shkencëtarëve: Temperaturat

Një studim i ri thotë se rreth 100 milionë persona mund të përballen me një valë të nxehti ekstrem që do të arrijë deri në 52 gradë celcius.

Fenomeni i quajtur “rripi i të nxehtit ekstrem” parashikohet të prekë Amerikën Qendrore, deri në vitin 2053, sipas studimit të kryer nga organizata jofitimprurrëse “First Street Foundation”.

Një gjetje kryesore nga studimi ishte se nxehtësia që tejkalonte pragun e kategorisë më të lartë të Shërbimit Kombëtar të Motit, e quajtur “Rrezik ekstrem”, ose mbi 52C, pritej të prekë 8.1 milion njerëz në 2023 dhe të rritet në 107 milion njerëz në 2053, një rritje 13-fish.

Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Wisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve.

Indeksi i nxehtësisë, i njohur gjithashtu si temperatura e dukshme, është ajo që në të vërtetë ndihet temperatura e jashtme për trupin e njeriut kur lagështia relative kombinohet me temperaturën e ajrit.

Përtej ditëve të “rrezikshmërisë ekstreme”, zonat në të gjithë vendin pritet të përjetojnë temperatura më të nxehta, me shkallë të ndryshme elasticiteti.

“Këto rritje të temperaturave lokale rezultojnë në implikime të rëndësishme për komunitetet që nuk janë të përshtatur me motin më të ngrohtë në krahasim me klimën e tyre normale,” thuhet në raport.