BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Aktualitet

Vrasja e 20- vjeçarit shqiptar, autoritetet italiane nisin hetimet ndaj shokut të tij (emri)

Vrasja e 20- vjeçarit shqiptar, autoritetet italiane nisin hetimet ndaj

Hetimet nga karabinierët italian vazhdojnë të pandërprera për të rindërtuar atë që ndodhi pasditen e vonë të 2 qershorit në një apartament në via Rossi në Pontedellolio.

20-vjeçari Enrico Aliaj mbeti i vrarë me një plumb në kokë. Pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë për ta shpëtuar, nuk u mund të bëhej asgjë. Në shtëpi me të në atë moment ishin vëllai i tij Elham – 18 vjeç – dhe një shok 17 vjeçar i cili ishte larguar nga frika pak minuta pas tragjedisë. Edhe kjo e fundit po hetohet por nga prokuroria për të mitur e cila procedon me kompetencë.

Regjistrimi i të dyve në listën e të dyshuarve u garanton atyre caktimin jo vetëm të avokatëve, por edhe të ekspertëve partiak për të gjitha ekzaminimet teknike.

Megjithatë, ndërkohë, rezultatet e të ashtuquajturit “cung” do të jenë thelbësore. Bëhet fjalë për një hetim të ndarë në dy faza për marrjen e mostrave të mbetjeve të zjarrit: e para për gjetje, e dyta për analiza laboratorike.

Ekzaminimit i janë nënshtruar të tre: viktima, vëllai dhe shoku. Po aq i rëndësishëm do të jetë raporti balistik – për të kuptuar trajektoren e goditjes – dhe autopsia që do të caktohet në ditët në vijim dhe do të bëhet në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Pavia. Rezultatet e këtyre ekspertimeve teknike dhe mjekoligjore të kryqëzuara me njëra-tjetrën dhe me historitë e dy të rinjve të pranishëm duhet të rikthejnë dinamikën e tragjedisë.

Nga sa mësohet për momentin, vëllai dhe 17-vjeçari do t’u kishin shpjeguar hetuesve – të koordinuar nga zv/prokurorja Daniela Di Girolamo – se vdekja e Enrikos do të kishte qenë një aksident, një fatalitet dhe se të shtënat do të janë qëlluar nga e njëjta viktimë gabimisht ose për pak njohje me armën, hipotezohet gjithashtu një lojë që megjithatë nuk parashikonte një fund tragjik. Dhe pikërisht mbi pistoletën, klandestine dhe për rrjedhojë e pa denoncuar siç duhet, po kryhen hetime të imtësishme: si ka mbërritur në atë shtëpi dhe kush e kishte, si e morën? Do të duhet ende kohë për të marrë këto përgjigje. Enriko lë të vëllanë, i cili ndoshta pas vdekjes së të vëllait ishte mbyllur brenda në shtëpi, prindërit dhe motrën e vogël, ndërsa shoku i tij 17-vjeçar ishte larguar nga shtëpia.

Duket se kushdo që ishte me Enricon ngriti alarmin atë mbrëmje duke njoftuar policinë, dhe ndoshta edhe disa fqinjë që dëgjuan të shtënat, pastaj nxitimin e dëshpëruar të mjekëve të ndihmës së shpejtë drejt qendrës sportive ku i ishte dërguar me ambulancë. Në të njëjtën kohë, karabinierët kishin mbërritur edhe nëpërmjet Rossit, me më shumë patrulla, kolonel Pierantonio Breda dhe magjistraten Daniela Di Girolamo si dhe zjarrfikësit.

Vrasja e 20- vjeçarit shqiptar, autoritetet italiane nisin hetimet ndaj

 

Më të lexuarat