Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vrasja e Azem Hajdarit/ Kush e merr në dorë çështjen e Izet Haxhisë? Ky është vendimi i Gjykatës së Tiranës

Postuar: 20/09/2019 - 14:40

Çështja e Izet Haxhisë i kalon Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ky është vendimi që ka marrë Gjykata e Tiranës. Izet Haxhia do të hetohet nga krimet e Rënda. 

Kjo dosje pritet të kalojë në SPAK, pasi vetë Krimet e Rënda do të funksionojnë edhe pak ditë duke u transformuar më pas në Prokurorinë e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Me ngritjen e SPAK, Prokuroria e Krimeve të Rënda pushon së funksionuari po ashtu edhe Gjykata e Krimeve të Rënda e cila kthehet në Gjykatën e Posaçme.

Për vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhiaj një nga tre të dënuarit ka fituar të drejtën e rigjykimit dhe procesi për të është hapur nga e para. Një tjetër kërkesë e rrëzuar Haxhisë ishte edhe ajo për përjashtimin e trupës gjykuese për të cilin avokati thotë se kërkojnë gjykatës me vetting të kaluar.

Izet Haxhiaj i cili u ekstradua nga Turqia pak muaj më parë u dënua në mungesë me 25 vite për vrasjen e Azem Hajdarit, ndërsa Jahi Sali Mulosmani është i dënuar përjetë për të njëjtin krim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 15:34

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit gjatë dy ditëve të para të kësaj jave ka kryer 26 kontrolle zyrtare tek Operatorët e Biznesit Ushqimor (me origjinë shtazore, joshtazore dhe produktet e mbrojtjes së bimëve).

Postuar: 23/10/2019 - 15:23

I ftuar nderi në konferencën e 41 të komisionerëve të mbrojtjes së të dhënave personale ka qenë P

Postuar: 23/10/2019 - 15:08

Bien në prangat e Policisë Spanjolle 4 shqiptarë, duke bërë të mundur edhe shkatërrimin e rrjetit

Postuar: 23/10/2019 - 14:57

Disa ditë më parë u raportua një i vdekur në Shkodër, ku pista kryesore ishte një konflikt i çast

Postuar: 23/10/2019 - 14:41

Policia e Sarandës ka finalizuar operacionin antidrogë i koduar “Çuka”, ndërsa ka bll

Postuar: 23/10/2019 - 14:39

Mbrëmjen e djeshme një aksident i rëndë ka rezultuar fatal për dy shqiptar, të cilët u përplasën

Postuar: 23/10/2019 - 14:21

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka reaguar me detajet e rënda që dolën për shkatërrimin e celul