BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri kurba, ministria e Shëndetësisë raporton rastet për 24 orët e fundit, ja sa persona kanë rezultuar pozitiv

'Fluturon' përsëri kurba, ministria e
x

Aktualitet

Vrasja e Azem Hajdarit/ Kush e merr në dorë çështjen e Izet Haxhisë? Ky është vendimi i Gjykatës së Tiranës

Vrasja e Azem Hajdarit/ Kush e merr në dorë çështjen e

Çështja e Izet Haxhisë i kalon Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ky është vendimi që ka marrë Gjykata e Tiranës. Izet Haxhia do të hetohet nga krimet e Rënda. 

Kjo dosje pritet të kalojë në SPAK, pasi vetë Krimet e Rënda do të funksionojnë edhe pak ditë duke u transformuar më pas në Prokurorinë e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Me ngritjen e SPAK, Prokuroria e Krimeve të Rënda pushon së funksionuari po ashtu edhe Gjykata e Krimeve të Rënda e cila kthehet në Gjykatën e Posaçme.

Për vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhiaj një nga tre të dënuarit ka fituar të drejtën e rigjykimit dhe procesi për të është hapur nga e para. Një tjetër kërkesë e rrëzuar Haxhisë ishte edhe ajo për përjashtimin e trupës gjykuese për të cilin avokati thotë se kërkojnë gjykatës me vetting të kaluar.

Izet Haxhiaj i cili u ekstradua nga Turqia pak muaj më parë u dënua në mungesë me 25 vite për vrasjen e Azem Hajdarit, ndërsa Jahi Sali Mulosmani është i dënuar përjetë për të njëjtin krim.

Më të lexuarat