BREAKING NEWS

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon ashpër gjuhën e ministrit serb: Deklarime të tilla shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, është obligim...

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon
x
BREAKING NEWS

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari dyshohet se u plagos me armë zjarri nga një...

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x

Aktualitet

Vrasja e Ergys Dashit në Ekuador, gazetari nxjerr detajet: Zona ku u vra 34-vjeçari është elitare, ja cili është roli i shqiptarëve atje

Vrasja e Ergys Dashit në Ekuador, gazetari nxjerr detajet: Zona ku u vra

Gazetari Julian Kasapi bëri një përshkrim të situatës së bandave shqiptare në Amerikën Latine. Ai tregoi mbrëmjen e sotme në “Open” se shqiptarët janë thjeshtë emisarë, ose ndryshe koordinatorë të ngarkesave të drogës.

Gazetari shpjegoi se këto grupe funksionojnë si persona që kryejnë marrëveshjen me latinët në emër të bandave të tyre. Ndër të tjera, ai tha se zona ku u vra Ergys Dashi është një zonë elitare, afër një qendre tregtare mjaft të famshme.

“Nuk e di a ka lidhje me vrasjen e Ergys Dashit, por në Guajakil u kap një sasi e madhe droge në port. Policia ka filluar aksion masiv. Kështu grupet kriminale po mendojnë mënyra të tjera për të marrë drogën dhe si rrjedhojë ndodhin këto vrasje. Zona ku është vrarë Dashi, është zonë elitare, është afër një qendre tregtare mjaft të famshme.

Ka hyrë atje në 2018, dhe ka qëndruar me periudha 1 mujore. Ka shqiptarë që janë zhvendosur atje, dhe ka dhe nga këta si Dashi që rrinë nga 1 muaj për të koordinuar kalimin e drogës. Grupet kriminale të origjinës, grupe shqiptare apo italiane, këta emisarë që shkojnë në llogari të grupeve, përmes palëve të treta, bëjnë të mundur blerjen e kokainës dhe sigurohen që ngarkesa të niset.

Nëse ka problema në ngarkesë, fillojnë problemet për pagesën dhe më pas vijnë eliminime. Shqiptarët më së shumti janë emisarë që nuk qëndrojnë shumë. Por ka dhe shqiptarë që e bëjnë këtë punë prej 15 vitesh. Shqiptarët nuk është se janë në krye të këtyre vendeve, ata kërkojnë që të ngrihen e të kontrollojnë trafikun e kokainës vetëm. E prandaj ndodhin këto vrasje”, u shpreh Kasapi.

 

Më të lexuarat