BREAKING NEWS

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet e forta/ Ministrja e njohur shpërthen në ofendime ndaj anëtarëve socialistë: Jeni llumi i partisë. Nuk do ndodhë më…

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet
x
BREAKING NEWS

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe qeveritarë në rrezik, pritet publikimi i përgjimeve, emaileve dhe komunikimeve të zyrtarëve të lartë me botën e krimit e biznesmenë

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e korrupsionit dhe pastrimit të parave në Shqipëri, SHBA nuk do lejojë Metën dhe Berishën të shkaktojnë kaos dhe dhunë

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e
x
BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin, Brukseli fut në “listën e kuqe” Serbinë pas forcimit të bashkëpunimit me Vladimir Putinin

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin,
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të madh nga Perëndimi që nga viti 1999, ja orët vendimtare të Vuçiçit, Kroacia paralajmëron se njohja e Kosovës është e afërt

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të
x
BREAKING NEWS

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet sekustrimi i pasurive të personit që ka lidhje me grupe kriminale, i përfshirë në trafikun e kokainës në Gjermani

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet
x
BREAKING NEWS

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë
x
BREAKING NEWS

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet
x

Aktualitet

Vrasja e policit në Komisariat, Ervin Karamuço: Akamdeia ka probleme te filtrimi psiko-social, ja kush duhet të mbajë përgjegjësi

Vrasja e policit në Komisariat, Ervin Karamuço: Akamdeia ka probleme

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv për ngjarjen e rëndë të ndodhur në një Komisariat në Tiranë, ku një efektiv i policisë vrau kolegun e tij.

Karamuço tha se kjo vjen nga problemet e shfaqura në akademinë e policisë dhe mos ndjekja e problemeve psiko-fizike që këta persona shfaqin.

“Ne kemi trazirë të madhe për shkak të dhunës së ushtruar në polici. U bë një studim në Amerikë dhe dolën në përfundimin që 70% ë këtyre njerëzve vinin të rekrutuar nga luftëra në Afganistan dhe Irak. Ne kemi problem në akademinë e sigurisë. Akamdeia ka probleme te filtrimi psiko-social. Në akademi të gjithë diplomohen, askush nuk ngel. Kjo vazhdon edhe në punë. Ne kemi 22 psikologë në të gjithë territorin e Policisë së Shtetit. Përgjegjësia është filtri akademik, problemet psiko-sociale. Duhet t’i dimë këto. Veterani i vjetri e tall të riun”, tha Karamuço.

Nga ana tjetër, gazetari Jul Kasapi tha se të bëhesh efektiv në vendin tonë është bërë shumë e thjeshtë dhe nënvizoi se mungojnë trajnimet.

“Që nga mënyra e rekrutimit, shkolla bazë e Policisë është bërë 6 muaj. Në vendin tonë të bëhesh efektiv policie s’është modë, por përgjegjësi, aq më tepër kur ke një armë në brez. Kemi efektivë policie që vret në mes të marketit. Kemi efektivë policie që të vret dhe në rrugë. Këto janë përtej imagjinatës. Kjo ngre dhe pikëpyetje të mëdha te rekrutimi dhe trajnimi i këtyre personave”, tha Kasapi.