BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Vrasjet dhe krimi në vend, Mentor Kikia ngre alarmin: Frikë e panik! Policia nuk duhet të luftojë me blinde, por me...

Vrasjet dhe krimi në vend, Mentor Kikia ngre alarmin: Frikë e panik!

Gazetari Mentor Kikia’ka komentuar krimet që kanë përfshirë vendin tonë këto ditët e fundit të cilat i ka cilësuar si krime të mirëorganizara.

Ai u shpreh se në këto vrasje në të shumtën e rasteve nuk kemi të bëjmë thjesht me eliminimin e një krimineli, por me një imazh frike dhe paniku dhe se në të tilla raste shteti nuk duhet të luftojë me numër blindesh por me më shumë tru.

“Ajo që i lidh të dyja ngjarjet jo në mënyrën e kronologjisë por është fakti që janë ngjarje ku personazhet rezultojnë të dy njerëz që edhe pse i përkasin biznesit kanë dritëhije me kriminalitetin, që do të thotë se nëse ka pasur çështje që duhet të ishte marrë shtetit si dhënia me fajde që është e ndaluar duhet të kishte ndërhyrë shteti për të hetuar.

Ajo që e bën më pas më të rëndë historinë është fakti se krimet janë të mirëorganizuara. Eliminimi sot i njerëzve që duan të lajnë hesapet qoftë dhe për arsye ordinere nuk duan të lënë gjurmë dhe të shkatërrojnë familjet e tyre por përfshijnë njerëzit si vrasësit me pagesë, kjo tregon se krimi ka shkuar kaq thellë dhe është sofistikuar kaq shumë sa nuk është e lehtë për tu identifikuar. Jemi përballë një krimi të mirëorganizaur dhe për fat të keq në këto ngjarje shohim në media që i bëhet biografia viktimës dhe njerëzit e shtetit kanë qenë një hap pas kriminelëve.

Policia dhe prokuroria duhet të luftojnë tashmë jo me numër më të madh blindesh, por duhet të veprohet me më shumë tru. Një vrasje nuk është thjesht eliminim i një krimineli, por imazh, frikë, panik dhe të gjitha këto nëse i lejojmë shoqëria pushon së organizuari , shteti së funksionuari”, tha Kikia.