Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vrasjet dhe përdhunimet/ Habit sociologu i njohur: Jemi në depresion, këto janë shkaqet e kësaj gjendjeje

Postuar: 12/02/2019 - 16:06

Sociologu Gëzim Tushi, i ftuar në emisionin “Top Talk” deklaroi se shoqëria shqiptare po ndjen “depresionin dhe deprimimin social”, duke u nisur nga ngjarjet e fundit kriminale në vend.

“Janë të natyrshme disa ngjarje në një shoqëri tranzicioni. Kalimi në demokraci, në shoqërinë e hapur duket se ka krijuar hapësira jo vetëm për qytetarin e mirë, por edhe për kriminelin. Është e sigurtë që jemi shoqëri neurotike, por kam shpresë se nuk ka ku shkon më keq. E keqja është drejt fundit. Po ndjejmë depresionin dhe deprimimin social dhe shoqëria shqiptare ka nevojë që të reflektojë dhe t’i thotë stop kësaj rruge degraduese”, deklaroi Tushi.

Më tej, sociologu radhiti shkaqet e kësaj gjendjeje të shoqërisë sonë: “Shkaqet e këtij depresioni janë: kalimi nga familja tradicionale dhe autoritariste në familjen liberale dhe individualiste; Shkolla ka pësuar dëme të mëdha, në pikëpamjen e formimit qytetar; Përdorimi i zgjeruar i drogës dhe alkoolit në shoqërinë tonë; Varfëria, edhe pse ka familje të varfra por me norma; Papunësia që të bën të mos dish si të organizosh jetën. Këto janë shkaqet që sjellin neurotizmin social”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 22:12

Policia dhe Prokuroria prej datës 9 prill, kur ndodhi grabitja në Rinas ka vijuar me hetimet dhe duket se është në gjurmët e autorëve.

Postuar: 21/04/2019 - 22:01

Kur të gjithë po presin që temperaturat të rriten, Mbrojtja Civile Kombëtare në Itali parashikon

Postuar: 21/04/2019 - 21:44

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në aksin rrugor Lushnje-Berat, në vendin e

Postuar: 21/04/2019 - 21:31

Të tjera detaje janë zbuluar pas arrestimit të katër personave nga policia, që kanë lidhje dire

Postuar: 21/04/2019 - 21:21

Policia ka arrestuar katër persona të cilët dyshohet se kanë lidhje me grabitjen e ndodhur më 9

Postuar: 21/04/2019 - 20:54

Hetimet për grabitjen në Rinas kanë marrë një kthesë të madhe pas identifikimit të servisit, në p

Postuar: 21/04/2019 - 20:50

Edhe pse sot është e kremtja e Pashkës, banorët e Unazës së Re kanë vijuar me protestën e tyre