BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Aktualitet

Vrau me kallashnikov dy turistët çekë në Dukagjin në 2015, Gjykata e Lartë lë përjetë në burg Sokol Mjacajn

Vrau me kallashnikov dy turistët çekë në Dukagjin në

Autori i vrasjes makabre të çiftit çek Michael Svatos dhe Anna Kasinoves në fshatin Prekal të Dukagjinit në 3 korrik 2015, Sokol Mjacaj do të duhet të vuajë dënimin me burgim të përjetshëm. Gjykata e Lartë vendosi ditën e djeshme që të rrëzojë rekursin e 27-vjeçarit, i cili kishte kërkuar rishikimin e  vendimit të Gjykatës së Apelit të Shkodrës në 2018, e cila kishte vendosur po ashtu dënimin me burgim të përjetshëm për vrasësin e çiftit të turistëve nga Republika Çeke. Mjacaj kërkoi gjykim të shkurtuar, por Gjykata e Lartë e konsideroi të paarsyeshme kërkesën e tij duke lënë në fuqi vendimin e Apelit të Shkodrës.
Ja si ndodhi krimi makabër
Në 3 korrik 2015, Sokol Mjacaj, vetëm 20 vjeç, hipi në makinën e turistëve nga Rep.Çeke Svatos dhe Kasinoves duke mbajtur kallashnikov në dorë. Pasi automjeti eci për disa minuta, në fshatin Prekal Svatos tentoi t’i merrte armën të riut Mjacaj, por ky i fundit ekzekutoi atë dhe partneren e tij Kasinoves. Ai grabiti telefonin e njërit prej viktimave dhe është larguar në drejtim të një lokali në fshatin Prekal. Aty, Sokol Mjacaj porositi kafe dhe i ofroi kamerierit një aparat fotografik kundrejt 5 mijë lekëve (të reja). Kamarieri nuk ka pranuar këtë çmim pasi pa që aparati ishte thyer dhe i konsumuar, por në fund i ofroi Mjacajt 500 lekë (të reja) dhe mori pajisjen. Pasi Mjacaj është larguar, kamarieri ka hapur aparatin fotografik dhe u trondit kur pa fotot e viktimave çekë të ekzekutuar. Menjëherë më pas, ai ka lajmëruar policinë. Autori i krimit u kap 2 ditë pas ngjarjes fshatin Grudë e Re në një banesë dy katëshe. Për arrestimin e tij u angazhuan 350 forca të policisë së Shkodrës, RENEA-s, FNSH, etj.
Mjacaj në burg: Doja t’i grabisja, prindërve të viktimave u kërkoj ndjesë
Në shtator të 2015 dëshmoi në një media të gjithë ngjarjen. Ai tregoi se nuk i kishte kërcënuar dy turistët, por u kishte marrë telefonin dhe çelësat e makinës. Më pas, pasi Michaeli dhe Anna u bindën, ai u dha çelësat dhe hipi në makinë me ta në fshatin Lotaj, por nuk ua ktheu telefonin.  Në afërsi të fshatit Prekal, Michaeli shtoi shpejtësinë dhe tentoi t’i merrte armën Sokol Mjacajt, por ky i fundit tregoi se shkrepi kallashnikovin ndaj të dyve duke i lënë të vdekur në vend. Mjacajt shtoi se ka lënë në makinën e tyre njërën prej atleteve dhe pastaj është nisur drejt Hotit të Ri te familjarët e tij. Pasi ata e kishin pyetur se përse kishte mbetur me një atlete në këmbë, ai iu përgjigj se ishte rrëzuar nga motorri. Për sa u përket familjarëve të viktimave, Mjacaj u shpreh se u kërkon falje “I penduar jam shumë. Unë e mendoj vetë, do jepja jetën time në vendin e atyre. (Prindërve të viktimave) u kërkoj shumë ndjesë. Ma bëni hallall për çfarë ju kam bërë. Ju kërkoj shumë falje”, deklaronte Mjacaj në një intervistë në 18 shtator 2015 nga burgu i Lezhës.
Mjacaj i përfshirë në vrasjen e një 13-vjeçari në 2010, bashkëpunoi me drejtësinë
Mjacaj dhe vëllezërit Besnik dhe Edmond Kodra vranë 13-vjeçarin Agim Leraj në vitin 2010 duke tentuar t’i grabisnin varësen. Por, pasi viktima ka kundërshtuar, ata e kanë vrarë dhe trupin e tij e hodhën në lumin Shalë. Mjacaj, atë kohë 15 vjeç, u dënua me 10 vite burg, por për shkak se bashkëpunoi me drejtësinë, rrëfeu të gjithë ngjarjen dhe dënimi iu zbrit në 5 vite burg. Ndërkohë, Gjykata e Shkodrës dënoi Besnik Kodrën me burgim të përjetshëm, kurse Edmond Kodrën me 25 vite burg. Po në intervistën e dhënë në 18 shtator 2015, Mjacaj tha se viktimën Leraj dhe vëllain e tij i kishte shokë. Mjacaj pranoi se dhe autorin e vrasjes Besnik Kodrën e kishte shok. Ai mohoi qëllimin për të grabitur Agim Lerajn, por tregoi se ai dhe vëllezërit Kodra i kishin kërkuar viktimës të tregonte një vend me qëllim që të mbillnin drogë. “Ai djali që ka vdekur ka qenë shok me mua, vëllain e tij unë e kam pasur shumë të ngushtë. Pavarësisht se edhe personin që është dënuar e kam pas shok. Vrasjen e ka bërë Besnik Kodra. Atij i ngeli në dorë. Nuk kishim plan ta vrisnim. Kemi shkuar që të na tregonte për të mbjellë hashash në atë zonë”, rrëfehej Mjacaj 7 vite më parë. 

Më të lexuarat