Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Walter Glos: Këto dy projektligje të propozuara cënojnë vendimin e qershorit për negociatat me Shqipërinë

Postuar: 11/01/2019 - 12:06

Presidenti i Fondacionit KAS për Shqipërinë, Walter Glos në një tryezë të organizuar për lirinë e medias, ka deklaruar se përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare i kanë bërë thirrje Kryeministrit Rama që të tërheq dy projektligjet, që cenojnë lirinë e medias.

Glos është shprehur se kjo është tentativa e dytë e qeverisë Rama që tenton të ndërhyjë mbi legjislacionin e mediave.

“E di se disa media dhe përfaqësues të tyre kanë shprehur shqetësimin e tyre rreth këtyre dy projektligjeve. Ato paraqesin rrezikun e censurës dhe një kufizim të lirisë së medias. Nëse shteti merr kontrollin mbi median, në çfarëdolloj forme, është një pikëpyetje e madhe. Përfaqësues të organizatave ndërkombëtare i kanë bërë apel kryeministrit Rama t’i tërheqë këto projekte, çka do të thotë se diçka nuk shkon me projektligjet. Më duhet të kujtoj se është tentative e dytë e Edi Ramës për të ndërhyrë në legjislacionin mbi median”, tha ai.

Sipas Presidentit të Fondacionit KAS për Shqipërinë, ndërhyrja në lirinë e medias cënon vendimin për negociatat e Shqipërinë që pritet të merrët në muajin qershor.

“Shqipëria si një vend kandidat për në BE ka detyrimin të respektojë lirinë e medias. Pa pasur këtë garanci të lirisë së shprehjes nuk mund të funksionojë demokracia. Zhvillimi i medias nuk mund të nënvleftësohet zhvillimi i medias, në procesin e afrimit me BE. Dhe ndonjëherë më krijohet ideja se qeveria aktuale nuk e ka shumë vëmendjen tek rëndësia e kësaj pjese. Në Evropë është krijuar përshtypja se Shqipëria nuk i respekton rregullat dhe ligjet ndërkombëtare. Lista e shkeljeve në tenderat publike psh është shumë e gjatë. Shqipëria dhe qeveria aktuale ka ende në dorë të bëjë gjithçka që në qershor të merret çelja e negociatave. Por padyshim ndërhyrja në lirinë e medias padyshim që nuk ndihmon në këtë proces”, tha Glos.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 18:40

"Active-Traveller" e cila është një faqe e njohur në Britani, i ka kushtuar një artikull vendit tonë.

Postuar: 19/03/2019 - 18:12

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Laç pasi një makinë është përfshirë nga flakët ndërkohë që ka q

Postuar: 19/03/2019 - 18:03

 Në Elbasan është mbledhur Task Forca kundër kanabisit ditën e sotme.

Postuar: 19/03/2019 - 16:40

Gjykata e Shkallës së Parë në Tiranë ka lënë në burg 4 nga 17 të arrestuarit për protestën e dhun

Postuar: 19/03/2019 - 14:50

Emisioni “Open” i gazetares Eni Vasili, mbrëmjen e djeshme u shoqërua me debate të fo

Postuar: 19/03/2019 - 13:38

Teksa këtë të martë u gjend në Portin e Durrësit, një grup të rinjsh  i opozitës e pritën