BREAKING NEWS

Tjetër humbje e rëndë në vend, Covid-19 i merr jetën parakohe muzikantit të njohur shqiptar, prej një muaj luftë me sëmundjen në Turqi, miku i tij jep lajmin e hidhur

Tjetër humbje e rëndë në vend, Covid-19 i merr jetën
x

Aktualitet

Zbardhen detaje të reja për mega-operacionin/ DOSJA-KARABURUNI, në pranga 90 shqiptarë dhe 27 të tjerë nga Kosova! Prokuroria italiane akuza për trafik droge, kush janë shqiptarët që iu erdhi ‘pusulla’ nga përtej Adriatikut

Zbardhen detaje të reja për mega-operacionin/ DOSJA-KARABURUNI,

Sipas mediave italiane operacioni është koduar ‘Karaburuni’ dhe ka të bëjë me një linjë të trafikimit të drogës së fortë si kokainë e heroinë apo edhe marjuanë të importuar në Itali nga Shqipëria, Turqia, Holanda, Spanja, Belgjika, Kosova, Maqedonia, Kroacia, Franca, Gjermania, Kosova.

Në media thuhet se Autoritetet policore të Catanzaro njoftuan përfundimin e  hetimeve paraprake për 237 italianë dhe shqiptarë përgjegjës për krimet e sipërpërmendura.

Sipas asaj që rezultoi pas hetimeve, banda kriminale drejtohej nga Francesco Abbruzzese (i quajtur “dentuzzo”) Giovanni Guidi Antonio Angelo Pelle, Massimo Albanese si dhe nga vëllezërit shqiptarë Edmond dhe Alfred Beqiri/ Ndue Sokoli, Prine Dobroshi dhe Arben Veliko, raportohet në mediat vendase.

Ndërkohë që veprimtaria kriminale në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone mendohet se u realizuar nga dy shqiptarë të tjerë, Mareglen Halka dhe Fathbardh Kapllanaj.

Grupi hetimor u kryesua nga Prokurori Publik i Lamezia Terme, Salvatore Curcio dhe nga zv / prokurori i Catanzaro Domenico Guarascio.

237 të akuzuarit akuzohen edhe për prodhim dhe tregtim të paligjshëm të një përzierje të paracetamolit dhe qitro-kafeinës, me ngjyra artificiale dhe që përdoreshin për të përzierë heroinën.

Shqiptarët e akuzuar:

1.Ago Branoj

2. Adrian Aliraj

3. Klodyan Baja

4. Olsi Baja

5. Fatjon Baja

6. Jenla Bashaj

7. Engjell Begaj

8. Andi Begu

9. Lorenc Beqiraj

10. Alfred Beqiri

11. Edmond Beqiri

12. Luan Biberaj

13. Flamus Capollari

14. Uran Cucaj

15. Ledian Culli

16. Ilirjan Dashi

17. Elvis Dinushi

18. Hyqmet Domi

19. Elton Dragoshi

20. Kujtim Drazhi

21. Neritan Drazhi

22. Arben Elezaj

23. Shkqetim Elezi

24. Ali Enveri

25. Julian Flamuraj

26. Aleksander Frroku

27. Marenglen Halka

28. Edison Haxhiraj

29. Edmond Haxhiraj

30. Emiliano Haxhiraj

31. Bashkim Hajdini

32. Klajdi Ismail Hasani

33. Arson Hyseni

34. Erjona Hyseni

35. Jasin Hyseni

36. Ruzhdjie Hyseni

37. Ibrahim Hoti

38. Artur Hoxha

39. Nevrus Hoxha

40. Saimir Hoxha

41. Ylli Hoxha

42. Shpetim Ignatiuk

43. Albert Isu

44. Dritan Jahelezi

45. Erlis Jesku

46. Julian Kajdo

47. Fathbardh Kapllanaj

48. Valbona Kazanxhi

49. Valmir Kola

50. Oltion Lala

51. Kleanthi Latifaj

52. Daniel Likaj

53. Sandri Licaj

54. Spartak Likaj

55. Ludovic Malevi

56. Argon Maskaj

57. Lefter Maskaj

58. Zamir Matoshi

59. Elidon Mangaj

60. Erjon Mangaj

61. Arjian Mucaj

62. Roland Murataj

63. Fatmir Musai

64. Denis Myftiu

65. Denis Nasu

66. Kristaq Pelari

67. Eduart Premtaj

68. Ardjan Prendi

69. Nikoll Prendi

70. Ardiana Prendi

71. Arjan Prifti

72. Dritan Prifti

73. Mikelm Qata

74. Lorenc Sadikaj

75. Ahmet Shehu

76. Ndue Sokoli

77. Lulezim Tahirllari

78. Mondi Tahirllari

79. Eduart Toshkollari

80. Halil Tota

81. Enkelejd Var

82. Myftar Muco Veizo

83. Arben Ali Veliko

84. Artan Xhixha

85. Roland Xhixha

86. Niko Yzeiri

87. Armando Zanaj

88. Pilo Zanaj

89. Valentina Zanaj

90. Ermal Zjkaj

Të akuzuar nga Kosova:

1.         Fitim Bejtullahu

2.         Azad Beqiraj

3.         Princ Dobroshi

4.         Shpitar Gubetini

5.         Seyren Gunes

6.         Mustafa Haxhiajdini

7.         Fitim Haziri

8.         Izet Dingler

9.         Skender Hyseni

10.        Alfred Igrishta

11.        Adnan ismaili

12.        Avni Igrishta

13.        Gzim Imeri

14.        Afrim Leka

15.        Leandrit Leke

16.        Afrim Mustafa

17.        Naser Nuic

18.        Fatmir Parduzi

19.        Lumni Parduzi

20.        Nexhat Preteni

21.        Sefcet Radoncic

22.        Iljaz Ramadani

23.        Ali Shala

24.        Blerim Sharapolli

25.        Rudolf Spaqi

26.        Zenel Zeneli

27.        Zahir Zeneli

Më të lexuarat