BREAKING NEWS

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks Nikës, Hekuran Dedës dhe 6 të plagosurve, ja provat tronditëse të policisë në prokurori

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks
x

Aktualitet

Zbardhen emrat, SPAK cakton pesë prokurorët që do të merren me Krimet Zgjedhore

Zbardhen emrat, SPAK cakton pesë prokurorët që do të merren

Struktura e Posaçme Anti-Korrupsionit, SPAK ka caktuar 5 prokurorët të cilët do të merren me çështjen e ndryshimeve në Kodin Penal për Krimet Zgjedhore. Ndryshimet e Kodit Penal i dhanë SPAK-ut kompetencën për të zgjedhur 5 prokurorët.

Ata janë:Klodjan Braho, Sotir Kllapi, Dritan Prençi, Enkeleda Millonai, Edvin Kondili, i cili do të jetë kryeprokurori i këtij sektori.

Prokurorët do të hetojnë ata për të cilët vijnë të dhëna apo akuzohen se kanë kërkuar apo  për favore të tjera në këmbim të votës, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Hetimi i krimeve zgjedhore nga SPAK-u ishte kërkesë e opozitës dhe që mori mbështetjen e maxhorancës gjatë mbledhjeve të Këshillit Politik dhe më pas miratimin tek ligjvënësit e Kuvendit. 

Më të lexuarat