BREAKING NEWS

“Kjo është një ditë që kam dashur të vijë prej kohësh”/ Emocionohet kryeministri Rama, nderon në Kosovë akademikun shumë të njohur me “Yllin e Medaljes”: Zotni burrë, vetëdija e tij është tipar dallues!

“Kjo është një ditë që kam dashur të
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për çfarë kanë rënë dakord me Albin Kurtin: Do ndodhë në javën e fundit të nëntorit

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për
x
BREAKING NEWS

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama mban qëndrimin e prerë për tensionet në Veri dhe jep mesazhin e fortë: E drejta është me...(VIDEO-LIVE)

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët, kryeministri i Kosovës mesazh të fuqishëm

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët,
x
BREAKING NEWS

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë Berishën drejt SPAK, gjenerali zbërthehet te amerikanët për aferën e Gërdecit

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë
x
BREAKING NEWS

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan Hoxhës në ambasadën amerikane dhe akuzat ndaj Shkëlzen Berishës

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan
x
BREAKING NEWS

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel, ja rezultati paraprak i zgjedhjeve në Gjermani

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas
x

Aktualitet

Zbardhet marrëveshja me Anglinë, ja si do të bëhet transferimi i 1500 të burgosurve shqiptarë, Tirana zyrtare paguan faturën

Zbardhet marrëveshja me Anglinë, ja si do të bëhet

Cilido qytetarë shqiptarë që ndodhet në burgjet e Britanisë së Madhe, pritet ta kryejë dënimin në vendin tonë. Kjo pasi taksa-paguesit shqiptarë do të paguajnë koston e mbajtjes në burgjet shqiptare, të 1500 bashkëkombësve të tyre që priten të transferohet nga Anglia, në institucionet shqiptare të vuajtjes së dënimin, pas firmosjes së marrëveshjes këtë të hënë në Londër nga Ministria e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. Gazeta e ka parë këtë marrëveshje me 5 pika nga ku është rënë dakord që mes dy vendeve të nisë në vjeshtë, transferimi për shumë të burgosur shqiptarë nga burgjet angleze për në ato shqiptare. Po ashtu sipas dokumentit, nuk do të ketë lirim të parakohshëm pas transferimit dhe se të burgosurit do të vuajnë të plotë dënimin e dhënë në Angli në burgjet shqiptare. Ndërkohë, në pikën tre të marrëveshjes thuhet se të burgosurit të transferuar i ndalohet hyrja në Britaninë e Madhe, ndërsa theksohet se Shqipëria do të paguajë koston e strehimit të të burgosurve të transferuar nga Britania e Madhe. Ndërsa në pikën e pestë të dokumentit bëhet me dije se pala britanike do të paguajë vetëm koston e sjelljes së tyre me avion. Mirëpo, në terma ekonomikë nga kjo marrëveshje fiton Britania e Madhe, të cilës për të mbajtur 1500 të dënuarit shqiptarë në burgjet e saj çdo vit i duhet të shpenzojë mbi 78 milionë stërlina. Ndërkohë shtetit shqiptar nëse të gjithë këta të burgosur do të transferohen, çdo vit do t’i duhet të shpenzojë mbi 13 milionë euro, pasi kostoja vjetore e mbajtjes të një të burgosuri në Shqipëri është mbi 9.000 euro. Sipas statistikave të Ministrisë së Drejtësisë angleze, Shqipëria renditet e para ndër nacionalitetet e huaja me numrin më të madh të shtetasve të saj në burgjet e shtetit ishull të dënuar për vrasje, trafik kokaine apo edhe për ngritje të fermave të kanabisit. Të burgosurit shqiptarë në mënyrë të shpeshtë kanë zënë faqet e para të medias angleze pasi përmes telefonave ilegalë publikojnë nga qelitë e burgjeve foto në rrjetet sociale për të mbajtur lidhje me grupet kriminale.

Më të lexuarat