Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbardhet skema e trafikut të “pluhurit të bardhë nga Ekuadori në Shqipëri, policia greke nxjerr detaje të reja: Si ramë në gjurmë të ngarkesës

Postuar: 09/10/2019 - 20:19

Autoritetet greke kanë dhënë detaje për zbulimin dhe sekuestrimin e rreth 700 kilogramëve kokainë, mes të cilëve edhe 137 kilogramë që u kapën në fund të Shtatorit në portin e Durrësit. Gjatë një konference për shtyp, të mërkurën pasdite, përfaqësues të policisë dhe të doganës kanë thënë se pastërtia e kokainës së dërguar nga Ekuadori ishte 85%.

Në lidhje më këtë ngjarje janë vënë në pranga katër persona, njëri prej tyre në shtetin grek ndërsa tre të tjetër janë arrestuar nga polica në vendin tonë.

Autoritet greke raportojnë se në datën 21 gush u zbuluan 25 pako që kishin brenda 25 kg “pluhur të bardhë”. Kjo ngarkesë ishte e pajisur me një GPS që kontrollohej nga Ekuadori dhe qëllimi ishte njoftimi i personave që e prisnin atë në Shqipëri.

Në deklaratën e policisë greke thuhet:

 Nga analizat, pastërtia e kokainës ishte 85 %. Në Greqi janë 4 të arrestuar nga të cilët vetëm një më masën “Arrest ne burg” dhe 3 të arrestuar në Shqipëri. Në 19 gusht ne Pire u sekuestruan 17 pako me rreth 20 kg kokaine me destinacion Shqipërinë. Informacioni na erdhi nga një doganë e huaj. Në 21 gusht zbuluam 22 pako me 25 kg kokainë me destinacion Shqipërinë. Në një pako u gjet nja pajisje GPS që kontrollohej nga Ekuadori me qëllim njoftimin e trafikantëve në Shqipëri. Pikërisht ketë ngarkese lame me dorëzim te kontrolluar për te shkuar ne Shqipëri. Aty shkuan 4 persona, prej te cilëve u arrestuan 3. Në 28 gusht hapem një kontejner tjetër me destinacion Shqipërinë ku zbuluam 22 pako me 25 kg kokainë”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 23:51

Dy makina janë përfshirë në aksident pranë Kopshtit Botanik.  Aksidenti mësohet se ka ndodhur si pasojë e motit me shi. Për fat të mirë nga aksidenti pati vetëm dëme materiale.

 

Postuar: 06/12/2019 - 23:01

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Durrës ku si pasojë ka humbur jetën një person.

Postuar: 06/12/2019 - 22:54

Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele do të bëjë donacion ndihmë financiare në v

Postuar: 06/12/2019 - 22:15

Kryeministri Rama nuk i ka kursyer batutat gjatë takimit që Aureli dhe Alesjo patën me Cristiano

Postuar: 06/12/2019 - 21:54

Universiteti i Mjekësisë dhe Universiteti i Politeknikut procesi mësimor është pezulluar deri në

Postuar: 06/12/2019 - 21:37

Në Shqipëri, Prokurori i ri i Përgjithshëm Olsian Çela kërkoi sot rezultatet konkrete nga hetim

Postuar: 06/12/2019 - 21:29

Analisti Mustafa Nano ka komentuar largimin për azil politik për shkak të kërcënimeve të publicis