Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet kush është shqiptari, “truri” i trafikut të 300 kg kokainë në Greqi

Postuar: 15/11/2018 - 17:21

Identifikohet shqiptari i arrestuar së bashku me dy grekë të cilët dyshohet se janë kokat e një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës.

Bëhet fjalë për 40-vjeçarin Ilia Petro Papa nga Elbasani, por që prej vitesh banon në Kolargou të Athinës.

Dy ditë më parë u zbulua një varkë e nisur nga Ekuadori drejt Australisë të mbushur me 300 kg kokainë. Operacioni është zhvilluar nga DEA amerikane dhe policia greke, të cilat kanë arritur të zbardhin skemën e kësaj organizate kriminale. Në Ekuador janë vënë në pranga 6 persona, kurse në Greqi 3 të tjerë.

Pikërisht këta të fundit mendohet të jenë “truri” i organizatës. Dy grekët janë biznesmenë, njëri pronari i një lokali kurse tjetri i përfshirë në shitjen e automjeteve. Sipas mediave greke, vlera e 300 kg kokainë shkon në 1.5 milionë Euro, ndërsa ishte planifikuar që pas Australisë destinacioni të ishte Greqia. Prej këtej do të shpërndahej në vendet e Evropës.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2018 - 23:14

Kanë kaluar tashmë dy javë që kur efektivja e forcave “Shqiponja” Ina Nuku u plagos gjatë protestës së banorëve të “Astirit”.

Postuar: 09/12/2018 - 22:43

Britanikët kanë dhënë alarmin se agjentë sekretë të Shërbimit Informativ në Shqipëri janë ekspozu

Postuar: 09/12/2018 - 22:36

E ndërsa protesta do të vijojë dhe nesër, por kulmin sipas studentëve pritet që ta bëjë e marta,

Postuar: 09/12/2018 - 21:46

Suzana Hasula, 23 vjeç nga Arapaj e Durrësit, nënë e një fëmijë 6 muajsh është zhdukur në rrethan

Postuar: 09/12/2018 - 21:19

Pedagogët Jani Marka dhe Arlind Qori, të dy nga Lëvizja për Universitetin sqaruan për Ora Neës li

Postuar: 09/12/2018 - 20:32

E hëna është ditë pushimi për administratën, por jo për studentët.
 

Postuar: 09/12/2018 - 19:41

Studentët pushtuan për të gjashtën ditë rradhazi rrugën përpara Ministrisë së Arsimit ndërsa këtë