BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x
BREAKING NEWS

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si pasojë e korrupsionit”, Meta plas deklaratën e fortë dhe akuzon qeverinë: Durrësi nën presionin e mafies

“Shkatërrimi i ndërtesave gjatë tërmetit, erdhi si
x
BREAKING NEWS

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të fundit

Mister fati i Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbulon mesazhin e tij të
x
BREAKING NEWS

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po ngushtohet!”, Dritan Abazoviç bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje Prokurorisë: Ata që duan të më ‘heqin kokën’, të nxitojnë, pasi...

“Rrethi atyre që duan destabilizimin e Malit të Zi po
x

Aktualitet

Zjarr i madh në një klub nate, 14 persona të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur, zbardhen detaje

Zjarr i madh në një klub nate, 14 persona të vrarë dhe

Të paktën 14 persona u vranë dhe rreth 40 të tjerë u plagosën pasi një zjarr përfshiu një klub nate në provincën Chonburi në juglindje të Tajlandës.

Zjarri shpërtheu në orën 01:00 me orën lokale të së premtes në rrethin Sattahip, tha policia.

Pamjet tregojnë njerëz që bërtasin ndërsa ikin, disa me rroba në zjarr.

Shkaku i zjarrit nuk është i qartë, ndërsa ekipet e shpëtimit thonë se materialet e ndezshme në mure mund ta kenë përkeqësuar atë.

Vendi në Chonburi, një provincë e vendosur 150 km (90 milje) në jug të Bangkok-ut, ishte një kompleks njëkatësh me përmasa 4,800 metra katrorë (51,660 këmbë katrore).

Zjarrfikësit luftuan për më shumë se dy orë për të vënë nën kontroll zjarrin, raportojnë mediat lokale. Zjarri me sa duket shpërtheu gjatë një shfaqjeje me muzikë live në vend, sipas nënës së një prej interpretuesve të muzikës që vdiq në incident.

Trupat e viktimave u gjetën kryesisht pranë hyrjes dhe në banjo. Të tjerë u gjetën pranë kabinës së DJ-ve.

Deri më tani, të gjithë ata që vdiqën besohet të jenë shtetas Thai.

Kryeministri i Tajlandës Prayuth Chan-ocha të premten urdhëroi një hetim mbi zjarrin dhe tha se familjet e viktimave do të merrnin ndihmë nga autoritetet. Ai gjithashtu u bëri thirrje vendeve argëtuese në mbarë vendin që të sigurojnë që të kenë daljet e duhura emergjente dhe masat e sigurisë.

Zyrtarët thanë se vendi ishte kthyer nga një restorant në një klub nate dhe ka të ngjarë të funksiononte pa leje.

Kjo nuk është hera e parë që një zjarr vdekjeprurës shpërthen në një klub nate në Tajlandë.

Në vitin 2009, më shumë se 60 njerëz vdiqën në Bangkok pasi një zjarr u përhap në klubin Santika në orët e para të ditës së Vitit të Ri. Dy burra, përfshirë pronarin e klubit, u burgosën në vitin 2011.

Dhe një zjarr në një klub nate në destinacionin turistik të njohur Thai të Phuket në vitin 2012 vrau katër persona dhe plagosi shumë të tjerë.