BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Aktualitet

Zukali zbulon detaje nga kërkimet në 2 pallatet e shembura që jetojnë shumë shqiptarë: Njerëzit me duar dhe lopata vijojnë të kërkojnë nën rrënoja për të afërmit

Zukali zbulon detaje nga kërkimet në 2 pallatet e shembura që

Bora Zukali, kryetari i Shoqatës “Vatra e shqiptarëve” në Stamboll tha në një intervistë për Euronews Albania, se 2 pallate me shqiptarë në Adana të Turqisë janë shembur plotësisht nga tërmeti.

Sipas tij ende nuk ka asnjë informacion nëse ka persona të vdekur, pasi kërkimet në atë zonë kanë nisur ditën e sotme. Zhukali thekson se rrugët e shkatërruara e bëjnë të vështirë lëvizjen e ndihmave dhe materialeve që i nevojiten ekipeve të shpëtimit

“Rrugët janë dëmtuar dhe shkatërruar nga tërmeti. U rrëzuan shumë pallate dhe ndërtesa. Është e vështirë që në ato zona të hyjë makina. Njerëzit me duar dhe lopata vijojnë në kërkojnë në rrënoja për të afërmit.

Lëkundjet vijojnë edhe sot por nuk janë aq të fuqishme. Vetëm dy goditje ishin të forta. Porti i Skënderunit, më i madhi i asaj zone po vijon të digjet prej dy ditësh. Zjarri nuk është fikur. Kanë ardhur ndihma nga Italia, Qipro, Izraeli, Rusia, por edhe nga Shqipëria dhe Kosova. Të gjithë po përpiqen të ndihmojnë popullin turk dhe të nxjerrin njerëzit nga rrënojat.

Në atë zonë të tërmetit jetojnë shumë shqiptarë. Ka shumë fshatra që jetojnë shqiptarë, por nuk ka asnjë problem, asnjë vdekje.

Vetëm disa shqipatrë të Sanxhakut që banonin në Adana atje janë rrëzuar dy pallate. Deri dje nuk morëm asnjë lajm, sot kryetari i shoqatës në Adana ka çuar ekipin, ka nisur dhe makinat me lopata dhe objektet e nevojshme që nevojitet. Po kalojnë në atë pikë dhe po kërkojnë të nxjerrin njerëzit e gjallë ose të vdekur, pasi ora po kalon. Jemi 34-orë nga tërmeti, është shumë ftohtë dhe dëbora po vijon”, tha Zukali.