Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Insektet së shpejti në menutë evropiane, pas vendimit të BE

Insektet së shpejti në menutë evropiane pas vendimit të BE

Postuar: 19/01/2018 - 19:59

Gatime me bazë insektesh prite të mbushin së shpejti menutë evropiane pas hyrjes në fuqi të rregullave të reja të bllokut këtë muaj. 
 
Llogaritet se tashmë 2 miliardë njerëz në planet përfshijnë insektet në dietën e tyre por Evropa është ende në fazat e para të fenomenit që tashmë ka dhe emrin zyrtar entomofagia, pra praktika e ngrënies së krijesave si krimbat, karkalecat apo milingonat.
 
Përditësimi i rregullacionit të BE për ushqimet ka përfshirë kësaj radhe  edhe pjesë insektesh si këmbë, krahë ose të gjithë kafshën.
 
 “Autorizimi i procedurës është më praktik dhe më i sigurtë. Ushqimet inovative mund të dërgohen në treg më shpejt  pa barriera të shumta tregtare” , thuhet në deklaratën e Komisionit Evropian.
Përveç përfshirjes së insekteve rregulacioni i ri përfshin ushqime të tjera inovative sipas plotësimit të kritereve të etiketimit të saktë dhe autorizimit për shitje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 35

Lajme nga e njejta kategori

Filipov: Bullgarisë i pëlqen emri ”Maqedonia e Vardarit”

Postuar: 19/02/2018 - 15:42

Gazetari bullgar, Kostadin Filipov, i afërt me tema historike në Bullgari dhe në rajon, ka folur për kontestin e emrit të Maqedonisë dhe ndikimin e ndryshimit të emrit në rajon, posaçërisht tek Bullgaria dhe tek shtetet tjera.
 
Lavrov: Zgjerimi i NATO-s me Maqedoninë, i gabueshëm

Postuar: 19/02/2018 - 15:40

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov tha sot se është gabim zgjerimi i NATO-s drejt Maqedonisë.
Gjykata britanike dënon me 38 vjet burg shkencëtarin pedofil

Postuar: 19/02/2018 - 15:39

Një gjykatës në Britania ka dënuar sot me 38 vjet burg një pedofil me aktivitet marramendës, në vendimin që u përshkrua si një moment kyç  në kuptimin e aftësisë së tekno
Ukrainë, protestuesit kërkojnë rikthimin e Saakashvili

Postuar: 19/02/2018 - 15:38

Mijëra mbështetës të ish-liderit gjeorgjian të përjashtuar nga vendi  Mikheil Saakashvili kanë marshuar sot në rrugët e Kievit, duke kërkuar rikthimin e tij.
Aksidenti Iran, vazhdojnë kërkimet për avionin e linjave Aseman

Postuar: 19/02/2018 - 15:36

Vazhdonin sot kërkimet për avionin iranian të pasagjerëve që u rrëzua të dielën prej motit të keq.
 

Postuar: 19/02/2018 - 14:40

Një avion në Iran është rrëzuar duke rezultuar fatal për pasagjerët. Autoritetet iraniane kanë thënë se të 65 personat në bord kanë humbur jetën.

Postuar: 19/02/2018 - 14:10

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, tha se Shtetet e Bashkuara po shohin sanksione shtesë kundër individëve rusë, pas akuzave se administrata është vonuar në zbatimin e