Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Specialiteti: Hoje të pjekura me larva

Specialiteti: Hoje të pjekura me larva

Postuar: 26/10/2018 - 22:41

E mbështjellë me një gjethe jeshile bananeje dhe e djegur pak në anët, hojet e bletëve duken si një kalli misri i shtrembëruar, i sapo nxjerrë nga zjarri. 
 
Por duke e parë më nga afër, shikohen larvat e bardha të bletëve, ende në hojet e tyre hekzagonale të mjaltit. Në Laos e Kamboxhia kjo gjë hahet e ngrohtë dhe është çuditërisht e lëngshme e ëmbël dhe e ushqyeshme.
 
 Në Azinë qendrore insektet janë mbi burimi rëndësishëm proteinash, dhe larvat e blerëvve janë pjesë e këtij cikli sa destruktiv aq dhe intrigues. Një prej shefave të përgatitjes i përshkruan ato  si mjaltë i yndyrshëm, si rezultat i ushqimit të larvave me bukën e bletëve, siç quhen ndryshe depozitat e fryra të polenit në kosheren e bletëve.
 
Prishja e tillë e hojeve dhe e riprodhimit të kolonisë mund të jetë një mënyrë origjinale por totalisht e paqëndrueshme dhe shkatërrimtare ushqimi, në këto kohë të vështira të ekonomisë botërore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/01/2019 - 22:47

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras konsideron se marrëveshja e Prespës është marrëveshje historike edhe për Athinën edhe për Shkupin zyrtar, duke theksuar se ratifikimi i marrëveshjes shpreh një obligim patriotik.

Postuar: 20/01/2019 - 21:43

Policia greke ka bërë bilancin e personave të plagosur dhe të shoqëruar si pasojë e protestës së

Postuar: 20/01/2019 - 19:45

Një projekt ligji i ri i miratuar nga parlamenti në Britaninë e Madhe ka ngjallur mjaft debate.

Postuar: 20/01/2019 - 16:31

Është përshkallëzuar protesta para parlamentit grek në Athinë, ku mijëra protestues janë mbledhur

Postuar: 20/01/2019 - 15:56

Është shoqëruar me tensione protesta e një pjesë të qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë,

Postuar: 20/01/2019 - 14:31

Marrëveshja e Prespës, e arritur për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth emrit midis Maqedonisë d

Postuar: 20/01/2019 - 14:17

Mijëra grekë kanë paralajmëruar një protestë masive mesditën e kësaj të diele në sheshin‘Si