Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Takimi historik Trump-Kim, ja çfarë ushqimi kishte në menunë diplomatike

Postuar: 12/06/2018 - 23:38

Takimi i sotëm mes Presidentëve Donald Trump dhe Kim-Jong-un në ishullin e blinduar të Sentosa-s në Singapor, rrëmbeu të gjithë vëmendjen e botës.

Interesit mediatik nuk i ka shpëtuar as ushqimi që u servir për dy liderët botërorë.

Më poshtë ju njohim me menunë diplomatike.

PJATA E PARË:

1.Koktej karkaleca deti tradicionale, shërbyer me salcë avokado

2.Kerabu, një lloj sallate që përgatitet zakonisht me lëng limoni, sheqer dhe oktapod të freskët.

3.Nuk kanë munguar as ushqimet tradicionale koreane: Oiseon: kastravec Korean i mbushur

PJATAT KRYESORE PËRFSHININ:  
1-Brinjë viçi gatuar ngadalë, shërbyer me patate gatuar me qumësht e djathë dhe brokoli, dhe zbukuruar me salcë me verë të kuqe.

2-Pjata e dytë përbëhej nga kombinimi I mishit të derrit dhe orizit të skuqur Yangzhou me salcë me djathë dhe peshk i ftohtë me rrepa dhe perime aziatike.

PJESË E MENUSË ISHIN EDHE 3 ËMBËLSIRA: 
1-Akullore me vanilje dhe qershi, çokollatë e zezë nga Koreja e Veriut

2-Gështenjë me çokollatë të errët ganache Haagen-Dazs akullore me vanilje me qershi

3-Tropezienne, ëmbëlsirë me peta brioshi, krijuar në vitin 1955 nga një pastiçier në Saint Tropez.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/06/2018 - 12:55

Autoritetet kolumbiane kanë konfiskuan 14 bluza, të ngjashme me fanelat e ekipeve të botërorit, që ishin mbushur me pesë kilogramë kokainë. Lajmin e bën të ditur gazeta kolumbiane ”Semana”.

Postuar: 22/06/2018 - 12:49

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është vënë orët e fundit në qendër të kritikave,

Postuar: 22/06/2018 - 10:45

Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm

Postuar: 22/06/2018 - 08:31

Bashkimi Evropian ka prezantuar tarifat hakmarrëse në mallrat amerikane, pas vendimit të presiden

Postuar: 22/06/2018 - 08:17

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump ka vizituar të enjten zonën e qendrave të nda

Postuar: 22/06/2018 - 07:58

Eurokomisioneri për emigracionin, Dimitris Avramopulos, ka pranuar dje se Bashkimi Europian po sh

Postuar: 21/06/2018 - 23:22

Rusia ndez alarmin e kuq për mungesë birre, pijen e preferuar të tifozëve në këtë Kupë Bote.Më sh