Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Francë, Italia kërkon rinegocim të huave për pikturat e Da Vinçit

Postuar: 17/11/2018 - 18:19

Italia kërkon të rinegociojë marrëveshjen e huasë për të gjitha pikturat e Leonardo da Vinçit në museum e Luvrit në 2019, me rastin e një ekspozite që shënon 500 vjetorin e vdekjes së tij, njoftuan sot mediat italiane.
 
Sekretarja e Shtetit për Kulturën, Lucia Borgonzoni, anëtare e Ligës, deklaroi për ‘’Corriere della Sera” se kushtet e marrëveshjes së nënshkruar nga ish-ministri i Kulturës, Dario Franceschini ishin ”të papranueshme”.
 
”Leonardo është italian, Franca lidhet me figurën e tij vetëm në momentin e vdekjes” sqaroi ajo për artistin e famshëm të Rilindjes, i cili lindi në Itali në vitin 1452 dhe vdiq në Francë në 1519.
 
”Dhënia hua në Luvër e këtyre pikturave do ta vendoste Italinë në plan të dytë në vazhdën e një ngjarje kaq të madhe kulturore” përfundon ajo, njofton ata.
 
Në 2017, Italia u angazhua t’i japë hua Luvrit të gjitha pikturat e Leonard de Vinci për ekspozitën që do të mbahet në 2019 me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së tij.
 
Ou 2

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 07:30

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha dje se çfarëdo marrëveshje normalizimi që mund të arrijnë Kosove e Serbia, përfshirë edhe korrigjim të mundshëm të kufijve, të mos guxojë të

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 21:03

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një rritje minimale të pagave dhe koncesioneve tat

Postuar: 10/12/2018 - 20:16

Policit siberian, i njohur si vrasësi më i madh serial i Rusisë i epokës moderne, i është dh

Postuar: 10/12/2018 - 19:52

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se migrimi i njerëzve &l

Postuar: 10/12/2018 - 19:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka aprovuar parimisht në fundjavë kërkesat e Pentagon për rrit

Postuar: 10/12/2018 - 19:02

Studiuesit të fakultetit të famshëm amerikan Instituti i Teknologjisë së Massachusetts njoftuan