Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjendet nëndetsja gjermane e kohës së luftës me 23 trupa

Gjendet nëndetsja gjermane e kohës së luftës me 23 trupa

Postuar: 19/09/2017 - 16:25

Një nëndetse gjermane e Luftës së Dytë Botërore me 23 trupa operatorësh brenda, u gjet sot në ujërat e Belgjikës, njoftonin autoritetet.
 
Guvernatori i Flanders, Carl Decaluwe tha se zbulimi në fundit e detit të veriut ishte diçka unike. "Është e mrekullueshme të gjesh diçka si kjo. Nëndetsja kishte pësuar dëm në pjesën e përparme por kishte mbetur e mbyllur dhe 23 njerëzit ishin ende aty", tha Decaluwe.
 
Nëndetsja e tipit UB II-type ishte 27 metra e gjatë dhe 6 meta e gjerë, dhe u gjet në thellësinë prej rreth 30 metrash.
Imazhet video tregonin sesi nëndetsja ishte veshur me bimësi marine dhe gjithashtu ishte bërë objekt i rrjetave të peshkatarëve.
Decaluwe tha se mjeti ishte zbuluar nga kërkues profesionistë dhe nuk dha detaje për vendndodhjen e zbulimit prej kujdesit për ta ruajtur. Ai tha se ka kontaktuar me ambasadorin gjerman për të vendosur se ç’do të bëhet me gjetjen. Rreth 18 nëndetse të tilla ishin stacionuar në portin e Bruges mes viteve 1915 e 1918, nga të cilat të pkatën 13 janë shkatërruar.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Zjarret në Spanjë e Portugali, numri i viktimave arrin në disa dhjetra

Postuar: 16/10/2017 - 17:04

Të  paktën 31 njerëz raportohet të kenë vdekur në një seri zjarresh in Portugali, në rajonin kufitar të Galicia, njoftonte agjencia e mbrojtjes civile të vendit.
 
Ndërsa në anën tjetër të kufirit në Spanjë, raportoheshin të paktën tre të vdekur.
 
Zgjedhjet Austri: Sebastian Kurz pritet të bëhet lideri më i ri

Postuar: 16/10/2017 - 17:03

31 vjecari Sebastian Kurz duket se do të jetë kancelari i ri i Austrisë, teksa partia e tij e djathtë, fitoi shumicën e votave të dielën.
Ushtria e Irakut hyn në rajonet kurde të Kirkuk

Postuar: 16/10/2017 - 17:01

Ushtria e Irakut ka avancuar sot në rajonet kurde pranë fushave të naftës në Kirkuk, në një përshkallëzim të tensioneve pas referendumit kurd të pavarësisë.
Somalia përballet me pasojat e atentatit me 276 të vrarë

Postuar: 16/10/2017 - 17:00

Punonjësit e shëndetësisë në Somali ende nuk po mundin të trajtojë dhe të identifikojnë viktimat e sulmit më të rëndë terrorist të vendit, teksa rreth 100 njerëz janë ende të
Madrid lëviz drejt marrjes së kontrollit në Katalunja

Postuar: 16/10/2017 - 16:58

Qeveria spanjolle tha sot se autoritetet katalane duhet të heqin dorë nga tentativa e pavarësisë  deri të enjten, duke kërcënuar me marrjen e kontrollit direkt të Katalon
Papa në OKN: Reagim ndaj urisë, klimës, emigracionit

Postuar: 16/10/2017 - 16:56

Papa Françesku kërkoi sot që qeveritë e botës të përkushtohen kolektivisht në luftën ndaj urisë botërore duke i dhënë fund konflikteve, si dhe katastrofave të lidhura me klimë
Macron kërkon të mënjanojë Merkel, zotohet se Franca do të udhëheqë BE

Postuar: 14/10/2017 - 18:44

Në një intervistë me të përditshmen gjermane Der Spiegel, presidenti francez Emmanuel Macron është zotuar de se Franca do të jetë zemra e Evropës së reformuar, duke u ankuar s