Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqi, Santorini ndalon turistët mbipeshë të përdorin gomarët tradicionalë

Greqi, Santorini ndalon turistët mbipeshë të përdorin gomarët tradicionalë

Postuar: 12/10/2018 - 17:08

Mes rritjes së numrit të turistëve dhe ndërgjegjësimit për abuzimet me lëvizjen tradicionale me gomerë në ishull, autoritetet kanë marrë masa për mirëqenien e kafshëve.
 
Bukuria vullkanike e Santorinit sjell aty miliona turistë në vit, por sipas shumë grupeve të mbrojtjes së kafshëve popullata e gomerëve e pagoi shtrenjt numrin rekord të vizitorëve vitin e kaluar.
 
Banesat e Santorinit shtrihen në një lartësi deri në 400 metra mbi portin e Fira, dhe për të arritur aty autoritetet ishullor kanë krijuar disa mënyra: “Pasagjerët e kroçerave kanë tre mënyra ngjitjeje, me këmbë, me teleferik dhe me gomar ose mushka. Por me mijëra turistë që vijnë çdo ditë dhe me pesë apo gjashtë kabina teleferiku, zgjedhjet janë të limituara. Pastaj me këtë nxehtësi askush nuk zgjedh opsionin e parë”, thotë këshilltarja bashkiake Evangjelia Konsta
 
Prej kërkesave të pasagjerëve të krocerave për ngjitjen e rreth 600 shkallëve gomerët e ishullit kanë pasur plagë kurrizore, të vrara nga shala dhe ezaurim, aq sa gjendja e tyre i bëri përshtypje grupeve të bamirësisë që vizituan ishullin në gusht.
 
Nën këtë presion qeveria greke ka sjell legjislacionin që ndalon ngarkimin e kafshëve me më shumë se 100 kg. Edhe në tekst nuk përmenden saktësisht turistët, ligji interpretohet si ndalim i hipjes së gomerëve nga turistët mbipeshë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Kufiri SHBA, Trump thërret ushtrinë prej karvanit të emigrantëve

Postuar: 23/10/2018 - 21:57

Presidenti amerikan Donald Trump ka vënë dje ushtrinë në gatishmëri prej karvanit të emigrantëve që po i drejtohet kufirit amerikan nga Meksika.

Postuar: 23/10/2018 - 21:28

Një vajzë ka guxuar dhe ka treguar historinë e saj të tmerrshme gjatë fëmijërisë.

Postuar: 23/10/2018 - 20:22

Mediat italiane raportojnë se shkalla lëvizëse e një metroje në Romë është shembur, ndërsa kanë m

Brazil, Facebook mbyll faqet e kandidatit radikal Jair Bolsonaro

Postuar: 23/10/2018 - 19:58

Rrjeti social Facebook raportohet se ka mbyllur faqet kryesore të mbështetjes për kandidatin fa

Postuar: 23/10/2018 - 19:39

Të lindurit pas datës 1 janar 2020 në Hungari nuk do të mund të konsumojnë duhan kur të arrijnë m

Postuar: 23/10/2018 - 18:39

Vrasja e gazetarit investigativ Jamal Khashoggi, kritik i regjimit politik në Arabinë Saudite, ës

Ukraina kërkon model kroat paqeruajtësish për Donbas dhe lindjen

Postuar: 23/10/2018 - 18:28

Këshilltari i ministrit të Ukrainës për territoret e pushtuara në lindje dhe të personave të zh