Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Japoni, pamje spektakolare nga shpërthimi i vullkanit Sakurajima

Postuar: 16/11/2018 - 22:33

Këto imazhe mahnitëse janë marrë në momentin kur një vullkan shpërthen në një top të zjarrtë në malin Sakurajima në Japoni. Maja 1,400 metra e lartë shihet e veshur nga llava teksa shoqërohet dhe nga disa shufra rrufeje që krijohen prej superngarkesës elektrike.
 
Vullkani ndodhet në ishulin jugor Kyushu ku banojnë rreth 600,000 njerëz.
 
Tymi nga maja e malit arrin deri në 4,000 metra lartësi dhe vazhdon të ndotë oqeanin paqësor.
 
Llava e kuqe aluminoze dominon qiellin e natës hde mudn të shihet nga disa kilometra larg.
 
Kjo është hera e parë që vullkani shpërthen që prej 16 korrikut dhe e treta për këtë vit.
 
Japonk është e vendosur në atë që njihet si “Unaza e Zjarrit” e Paqësorit, me rreth 110 vullkanë aktivë, 47 prej të cilëve monitorohen 24 orë në 24.
 
japan volcano
 
japan volcano

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 19:02

Shkencëtarët e NASA kanë rikrijuar me anë të nj simulimi, një procedurë kimike sipas të cilës elementët për krijimin e ujit mund të gjenden në hënë, duke e kthyer atë në fabrikë kimike të prodhimit të ujit, çka mudn

Postuar: 21/02/2019 - 18:17

Trashëgimtarja e Karl Lagerfeld, themeluesit të Chanel, i bënte sot atij homazhet nga faqja zyr

Postuar: 21/02/2019 - 18:02

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se SHBA duhet të udhëheqë në telefoninë e ardhshme 5G

Postuar: 21/02/2019 - 17:45

Grupi amerikan i armatimeve Lockheed Martin tha se ka krijuar versionin e fundit të avancuar të

Postuar: 21/02/2019 - 17:10

Disa dekada pasi mendohej e humbur për shkencën, është rizbuluar së fundmi e gjallë bleta më e

Postuar: 21/02/2019 - 16:57

Presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia është ushtarakisht e gatshme për një tjetër krizë ra

Postuar: 21/02/2019 - 16:46

Shpërthimet intensive të erërave diellore pritet të shkaktojnë dëme të konsiderueshme ndaj infr