Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kjo specie e re dinozauri ishte patë

Kjo specie e re dinozauri ishte patë

Postuar: 07/12/2017 - 22:14

Ajo mund të ketë ecur si një patë dhe të notonte si një pinguin, por kjo krijesë që shumë më parë ka jetuar në zonat ku tani është Mongolia, nuk ka qenë fare zog.
 
Krijesa e zbuluar së fundmi nga shkencëtarët është një dinosaur jo-fluturues, i cili edhe mund të ecte dhe të notonte, thonë kërkuesit.
 
Për të kompensuar sikletin e qafës së gjatë prej mjellme, të cilën me siguri e ka përdorur për të gjuajtur peshk në ujë, dinozauri zhvendoste qendrën e rëndësës në vithet, duke qëndruar në këmbë si patë.
 
Këto përshtatje sugjerojnë se kafsha shpenzonte ojesën më tëmadhe të kohës në ujë, thotë paleontologu Andrea Cau i Muzeumiut të Bologna.
Për të studiuar fosilet e mbetura në gur, kërkuesit përdorën skanimet e radiocinit synkrotron me reze X.
Specia e quajtur H. escuilliei ka jetuar në periudhën rreth 75 milionë vjet më parë dhe i përkiste familjes maniraptora, ku përfshihen si zogjtë dhe dinosaurët jo-fluturues. Megjithë shumë dinosaurë të afërt me të preferonin mish, nofullat e saj, hunda dhe disa dhëmbë sugjerojnë se ushqehej kryesisht me peshk.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Lufta në Siri: Dhjetra të vrarë nga sulme të reja në Gouta lindore

Postuar: 20/02/2018 - 16:06

Rreth 50 civilë njoftohej të ishin vrarë sot nga sulmet e ushtrisë së Sirisë në rajonin e mbajtur nga rebelët Gouta Lindore, në periferi të Damaskut.
 
Grupet e shpëtimit thanë se sulmet ajrore dhe të artilerisë lanë 24 të vdekur në qytezën Marj.
 
OBSH paralajmëron rritje të rasteve të fruthit në Evropë

Postuar: 20/02/2018 - 16:05

Evropa ka parë një rritje të konsiderueshme të rasteve të fruthit në vitin 2017, për të cilat Organizata Botërore e Shëndetsisë thotë se është një tragjedi pas numrit të ulët
Vuçiç u premton gjermanëve: Brenda muajit do t'i zgjidh punët me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 15:42

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha se kishte “një bisedë të sinqertë” me ministrin e jashtëm gjerman Sigmar Gabriel.
 
‘Stop Soros’, paketa e re ligjore në Hungari

Postuar: 20/02/2018 - 15:38

Qeveria hungareze po përpiqet që me masa ligjore t’ua mbyllë gojën organizatave joqeveritare që ndërhyjnë në punet e brendshme, në veprime të kontestuara nga komuniteti
OXFAM kërkon falje për skandalin seksual në Haiti

Postuar: 20/02/2018 - 15:31

Organiza bamirëse joqeveitare britanike OXFAM i kërkoi sot falje popullit haitian për skandalin seksual që përfshiu të punësuarit e saj, duke shprehur ‘turpin’ dhe

Postuar: 20/02/2018 - 12:23

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit për vitin 2017 këto janë rezultatet që ka nxjerrë Organizata Botërore e Shëndetësisë.Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se

Postuar: 20/02/2018 - 09:41

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët.Së paku 100 civilë, përfshirë 20 fëmijë, ja