Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Krater gjigand meteori zbulohet poshtë akujve të Groenlandës

Postuar: 15/11/2018 - 22:43

Një krater gjigant i formuar nga përplasja e një meteori në tokë është zbuluar në thellësitë e akujve të Groenlandës.
Çarja e gjerë rreth 31-kilometra është zbuluar nga një grup shkencëtrësh ndërkombëtarë të cilët besojnë se është shkaktuar nga një meteor “i rrallë” që ka goditur tokën rreth 12,000 vjet më parë.
 
Llogaritjet sugjerojnë se krateri është formuar nga goditja e një meteori të hekurt rreth 1 kilometër i gjerë, i cili ka depërtuar rreth shtatë kilometra në brendësi të kores së tokës.
 
Gjurma në glasierin Hiawatha Glacier në veriperëndim të Groenlandës është karateri i parë që zbulohet në akujt kontinentalë, dhe shkencëtarët thonë se kjo ka shkaktuar ndryshime drastike të klimës dhe pasoja serioze për jetën në tokë asokohe.
 
Studimi i qendrës së gjeo-gjenetikës në Kopenhagen, tha se krateri është zbuluar fillimisht në 2015 por pa dalluar “shtypjen rrethore” nën të.
 
Për këtë grupi përdori matje me radarë të teknologjisë së lartë që zbulonin më shumë detaje.
 
 Të tjera matje nga kërkuesit e Cardiff University përcaktuan objektin që mund të shkaktonte një shkatërrim të tillë monumental, që kishte qenë meteori i metaltë me përbërie platinumi, paladiumi, rodiumi dhe floriri.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 22:56

Një 17-vjeçare e quajtur Viktoria Averina është gjendur e pajetë në një banesë në Rusi.Mediat e huaja bëjnë me dije se ajo është masakruar dhe më pas është mbytur nga dy shoqet e saj, pasi ato mendonin se viktima isht

Postuar: 18/07/2019 - 22:12

Presidenti amerikan Donald Trump tha pak më parë se një luftanije ameriakne ka rrëzuar një avio

Postuar: 18/07/2019 - 19:40

Ursula von der Leyen është zgjidhur si presidente e re e Komisionit Europian dhe do të zëvendës

Postuar: 18/07/2019 - 19:32

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli emergjencë ndërkombëtare shëndetësore pasi ka

Postuar: 18/07/2019 - 17:11

Të paktën 80 kilogramë drogë u gjetën në dyqanin në lagjen “Ermelino Matarazzo”.

Postuar: 18/07/2019 - 15:11

Një nënë e shqetësuar gjeti vajzën e saj adoleshente teksa kryente marrëdhënie seksuale me katër

Postuar: 18/07/2019 - 15:04

Kompania ruse e armatimeve Rostek tha sot se është gati të shesë avionët Sukhoi Su-35 në Turqi,