Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kritikët perëndimorë: Me serialin Masha dhe Arushi, Kremlini tenton subversion të fëmijëve

Postuar: 17/11/2018 - 22:18

Një serial i njohur rus për fëmijë është akuzuar së fundmi se është pjesë e fushatës së propagandës së Putin për subversionin e fëmijëve . 
 
Seriali Masha dhe Arushi fokusohet në marrdhënien mes një vajze të vogël por të vendosur dhe protektorit të saj ariut të madh.
 
Por në një seri Masha mban në kokë një kapele sovjetike teksa përpiqet të sprapsë të huajt që përpiqen të hyjnë në fushën me karrota të arushit.
 
Seriali ka më shumë se 4.18 milion ndjekës në YouTube dhe ka arritur në 40 miliardë shikime. Ajo prodhohet në anglisht dhe ka tërhequr zemëirmin e disa liderëve anti-rusë rajonalë.
 
 Vitin e kaluar gazeta më e madhe finlandeze Helsingin Sanomat citonte një lektor të universitetit të Tallinn të thoshte se ariu simbolizonte Rusinë dhe kërkonte të krijonte një imazh pozitiv të saj të fëmijët.
 
Ndërsa Anthony Glees, ekspert inteligjencë i University of Buckingham tha: 'Masha është energjike, e keqe dhe e guximshme, nuk është e vështirë ta konsiderosh në stil Putin”.
 
Masha from Masha and the Bear wearing a Soviet guards cap in an episode where she defends a cabbage patch from invaders, critics said this represents Russia and its borders
 
Russian media has refuted the propaganda claims, calling them 'pathological' Russophobia
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 07:30

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha dje se çfarëdo marrëveshje normalizimi që mund të arrijnë Kosove e Serbia, përfshirë edhe korrigjim të mundshëm të kufijve, të mos guxojë të

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 21:03

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një rritje minimale të pagave dhe koncesioneve tat

Postuar: 10/12/2018 - 20:16

Policit siberian, i njohur si vrasësi më i madh serial i Rusisë i epokës moderne, i është dh

Postuar: 10/12/2018 - 19:52

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se migrimi i njerëzve &l

Postuar: 10/12/2018 - 19:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka aprovuar parimisht në fundjavë kërkesat e Pentagon për rrit

Postuar: 10/12/2018 - 19:02

Studiuesit të fakultetit të famshëm amerikan Instituti i Teknologjisë së Massachusetts njoftuan