Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndryshimet klimatike/ Vala e të nxehtit përgjysmon fertilitetin e insekteve mashkull

Postuar: 13/11/2018 - 22:39

Një studim i ri thotë se valët e të nxehtit jashtë sezonit dëmtojnë spermën e insekteve dhe i bëjë ato impotentë.
 
 Shkencëtarët për këtë ekspozuan brumbuj ndaj valëve eksperimentale të të nxehtit në laborator, të cilat sollën reduktim të ndjeshëm të fertilitetit të tyre.
 
 Efektet mund të kalonin te pasardhësit e tyre.
 
Studiuesit thanë se më shumë kërkime nevojiten por të provuar efektet e ndryshimeve klimatike si faktor për reduktimin e popullatës së insekteve.
 
"Nuk e dimë me siguri nëse me këtë shpjegohet rënia e biodiversitetit të insekteve, por gjithsesi reduktimi i fertiliteti është sigurisht një faktor," tha Prof Matt Gage i University of East Anglia

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 16:50

Misnditri kineze e bujqësisë njoftoi sot planet për të krijuar 53.3 milionë hektarë tokë pjellore rezistente nda thatësirës e përmbytjeve, për sigurinë ushqimore të vendit.
 

Postuar: 18/02/2019 - 16:33

Polonia tha sot se po tërhiqet nga një samit i planifikuar në Izrael pasi ministri i jashtëm i

Postuar: 18/02/2019 - 15:42

Presidenti i vetëshpallur i Venezuelës, Juan Guaido ka thënë se është i gatshëm që ta japë edhe

Postuar: 18/02/2019 - 15:35

Një furgon i policisë u sulmua papritur nga jelekverdhët duke traumatizuar dhe frikësuar policë

Postuar: 18/02/2019 - 07:59

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Postuar: 17/02/2019 - 20:16

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën këngëtarit të muzikës popullore nga Serbia, Saban Sauliq.

Postuar: 17/02/2019 - 07:44

Në zhvillimet e djeshme të konferencës ndërkombëtare të sigurisë në Munih, zëvendës-presidenti am