Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Portugali, gjykatësi: Gratë e pabesa meritojnë të rrihen

Portugali, gjykatësi: Gratë e pabesa meritojnë të rrihen

Postuar: 07/12/2017 - 20:02

Një proces disiplinor është hapur sot në Portugali ndaj një gjykatësi që pranoi se gratë që tradhtojnë bashkëshortët meritojnë të rrihen.
 
Komentet i referoheshin një rasti abuzimi fizik të një gruaje nga i shoqi, për të cilin gjykatësi Joaquim Neto de Moura tha se e kishte merituar, pasi kishte ofenduar nderin e tij.
 
 “Tradhtia e grave është një sulm ndaj nderit e dinjitetit të burrit. Në Bibël ne lexojmë se gratë që tradhtojnë dënohen me vdekje”, kishte thënë gjykatësi në gjykatën e apelit në Porto.
 
Gruaja në fjalë ishte sulmuar nga i shoqi dhe nga ish-i dashuri, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në vitin 2015. Gjykatësi refuzoi ashpërsimin e gjykimit ndaj dy burrave, çka tronditi shumë njerëz në Portugali. Mediat dhe grupet fetare argumentonin se verdikti shfajësonte sjelljen e dy burrave. Këshilli i lartë gjyqësor i vendit hapi hetime disiplinore për shkelje të korrektësisë dhe interesit publik, dhe tha se gjykatësi kishte dëmtuar besimin në sistemin gjyqësor.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Lufta në Siri: Dhjetra të vrarë nga sulme të reja në Gouta lindore

Postuar: 20/02/2018 - 16:06

Rreth 50 civilë njoftohej të ishin vrarë sot nga sulmet e ushtrisë së Sirisë në rajonin e mbajtur nga rebelët Gouta Lindore, në periferi të Damaskut.
 
Grupet e shpëtimit thanë se sulmet ajrore dhe të artilerisë lanë 24 të vdekur në qytezën Marj.
 
OBSH paralajmëron rritje të rasteve të fruthit në Evropë

Postuar: 20/02/2018 - 16:05

Evropa ka parë një rritje të konsiderueshme të rasteve të fruthit në vitin 2017, për të cilat Organizata Botërore e Shëndetsisë thotë se është një tragjedi pas numrit të ulët
Vuçiç u premton gjermanëve: Brenda muajit do t'i zgjidh punët me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 15:42

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha se kishte “një bisedë të sinqertë” me ministrin e jashtëm gjerman Sigmar Gabriel.
 
‘Stop Soros’, paketa e re ligjore në Hungari

Postuar: 20/02/2018 - 15:38

Qeveria hungareze po përpiqet që me masa ligjore t’ua mbyllë gojën organizatave joqeveritare që ndërhyjnë në punet e brendshme, në veprime të kontestuara nga komuniteti
OXFAM kërkon falje për skandalin seksual në Haiti

Postuar: 20/02/2018 - 15:31

Organiza bamirëse joqeveitare britanike OXFAM i kërkoi sot falje popullit haitian për skandalin seksual që përfshiu të punësuarit e saj, duke shprehur ‘turpin’ dhe

Postuar: 20/02/2018 - 12:23

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit për vitin 2017 këto janë rezultatet që ka nxjerrë Organizata Botërore e Shëndetësisë.Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se

Postuar: 20/02/2018 - 09:41

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët.Së paku 100 civilë, përfshirë 20 fëmijë, ja