Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rrjeta e merimangave 1,000m2 mbulon liqenin grek

Rrjeta e merimangave 1,000m2 mbulon liqenin grek

Postuar: 20/10/2018 - 18:31

Një liqen në veri të Greqisë është transformuar në një skenë filmash horror pasi është mbuluar me një rrjetë të thurur nga një koloni merimangash.
 
Pamjet e frikshme të liqenit Vistonida tregojnë bimësi gardhe e pemë të vogla të mbuluara nga rrjeta e artropodëve të vegjël.
 
Ekspertët thonë se fenomeni është rezultat i punës së qindra mijëra merimangave Tetragnatha, të cilat janë orientuar drejt zonës prej temperaturave të ngrohta jashtë sezonit.
 
Ato njihen për ndërtimin e rrjetave pranë habitateve me ujë, dhe disa prej tyre thuhet se ecin në ujë.
 
 
Rritja në popullatën e mushkonjave gjithashtu nxit numrin e merimangave që kërkojnë ushqim, ndërkohë që thurin rrjeta edhe për ciftëzim.
 “Kjo vjen nga një mbipopullim merimangash …pasi ka bollëk ushqimi,” tha biologu vendas Euterpe Patetsini, duke paralajmëruar se rrjetat mund të shtohen prje temperatiuravetë ngrohta dhe lagështirës.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 20:14

Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani, prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit të shpejtë, që synon rritjen e pranisë së NATO-s në Evropën Lindore në rast të një agresioni rus

Postuar: 19/03/2019 - 20:08

Bisedimet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për situatën në Venezuelë ishin pozitive dh

Postuar: 19/03/2019 - 20:04

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte u zotua se Italia do t’i bashkohet iniciativës kin

Postuar: 19/03/2019 - 19:29

Një përfaqësues i zyrës së presidentit Emmanuel Macron tha sot se Franca është e gatshem të nda

Postuar: 19/03/2019 - 19:15

Shefi i Agjencisë së Mjedisit ka paralajmëruar se Anglia mund të mbetet pa ujë në 25 vjetët e a

Postuar: 19/03/2019 - 19:11

Një 37-vjeçare shqiptare është arrestuar nën dyshimin se ka ndihmuar grupe kriminale shqiptare

Postuar: 19/03/2019 - 19:06

Njeriu më i pasur i Indisë i ka paguar sot grupit suedez të teknologjisë Ericsson, $77 milionë