Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, i dënuari zgjedh karrigen elektrike në vend të injeksionit

Postuar: 06/12/2018 - 16:16

Një i dënuar me vdekje në shtetin amerikan të Tennessee do të ekzekutohet me karrige elektrike pas argumenteve se vrasja me injeksion shkakton vuajtje të rënda.
 
David Earl Miller, i cili ka bërë 36 vjet burg pas dënimit, është mes një numri në rritje të burgosurish që përpiqen të evitojnë vdekjen me injeksion fatal pas disa ekzekutimeve të dështuara.
 
Një tjetër i dënuar në Tennessee, Edmund Zagorski, u vra me elektroshok në karrige muajin që shkoi.
 
Injeksioni fatal është mënyra kryesore e ekzekutiemve në SHBA, ku të dënuarit për krime para vitit 1999 lejohen të zgjedhin karrigen elektrike.
 
Në gjykatë Miller dhe Zagorski cituan si arsye ekzekutimin e Billy Ray Irick, disa vjet më parë i cili gjatë ekzekutimit u bë ngjyrë vishnje dhe iu deshën 20 minuta për të vdekur.
 
Miller, i cili preitet të ekezkutiohet sot akuzohet për vrasjen e 23-vjeçareje të sëmurë mendore në 1981.
 
Edmund Zagorski

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/08/2019 - 22:34

Një grua është gjetur e pajetë në shtëpinë e saj në Birmingham mbrëmjen e sotme. Shërbimet e urgjencës u nisën në vendin e ngjarjes pasi u lajmëruan nga fqinjët e saj.

Postuar: 17/08/2019 - 22:23

Ka gjetur vdekjen në mënyrë tragjike një polic në krye të detyrës, pasi po ndiqte disa hajdutë që

Postuar: 17/08/2019 - 18:20

‘’Kapriçot’’ e motit kanë paralizuar qytetin e Stambollit.

Postuar: 17/08/2019 - 15:35

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In bëri thirrje për bashkëpunim me Japoninë në mënyrë që

Postuar: 17/08/2019 - 15:33

Tetë persona kanë vdekur pas shpërthimit të një zjarri në një hotel në Odesa, njoftoi shërbimi

Postuar: 17/08/2019 - 15:30

Data për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës është caktuar më 22 gusht dhe të gjitha partitë pol

Postuar: 17/08/2019 - 15:19

Tre rusë janë në mesin e pesë anëtarëve të ekuipazhit të një anijeje mallrash, e cila u rrëmbye