Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Skllavëria moderne dhe ndryshimet klimatike: Rreth vicioz degradimi

Rreth vicioz degradimi/ Skllavëria moderne dhe ndryshimet klimatike

Postuar: 22/10/2018 - 19:25

Një studim i ri thotë se marrëdhënia mes ndryshimeve klimatike, degradimit mjedisor dhe skllavërisë moderne duhet kuptuar më mirë në mënyrë që kriza e ndërlidhur të mund të trajtohet.
 
Raporti i University of Nottingham, Universitetit Holloëay në Londër dhe Komisionit britanik Anti-Skllavëri, sugjeron se ka një cikël të mundshëm në dy drejtime mes ndryshimeve klimatike, degradimit mjedisor dhe skllavërisë moderne.
 
Ndërlidhja mes këtyre faktorëve është identifikuar më parë në studime të veçanta të sektorëve të industrisë. Studimi aktual fokusohet në sektorët e peshkimit, fushave, pyjeve dhe fabrikave.
 
Autori kryesor Dr. Boyd tha: "Nga kërkimet tona shihet qartë lidhja mes skllavërisë moderne, ndryshimeve klimatike dhe degradimit mjedisor, teksa ajo që ndodh në një sektor të aktivitetit njerëzor lidhet direkt ose tërthorazi me atë që ndodh në sektorin tjetër dhe shpeshherë ka të bëjë me emigrimet e nxitura nga ndryshime klimatike”.
 
Raporti thekson lidhjen specifike mes peshkimit mbi masë, reduktimit të masës së peshqve dhe praktikave shfrytëzuese në barkat e peshkimit.
 
Dr. Boyd thotë më tej: "Industria e peshkimit në Tailand është një shembull i qartë i lidhjes mes ndryshimeve klimatike dhe skllavërisë moderne. Rritja e kërkesës për ushqim të lirë çon në përkeqësimin e kushteve dhe të shfrytëzimit të punëtorëve të peshkimit, shpeshherë në formën lidhjes me anë të borxhit, apo dhe praktikave ilegale të rrjeteve pirate të peshkimit”.
 
Raporti studion gjithashtu dobësinë e komuniteteve bujqësore në jugun e globit, gjendja e të cilave është vështirësuar prej thatësirave e përmbytjeve, si dhe nga rritja e temperaturve dhe nivelit të detit.
 
Komunitetet e vogla bujqësore, pa ndihmën e shtetit dhe me rritjen e marketizmit të bujqësisë, janë gjithnjë e më të pambrojtur ndaj praktikave abuzime dhe trafikut njerëzor.
 (phys.org)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2019 - 20:05

Ministri norvegjez i mbrojtjes u ankua sot se posedon dëshmi elektronike se forcat ruse kanë ndërprerë sinjalet e sistemit global të pozicionimit (GPS) gjatë manovrave të fundit të NATO-s.

Postuar: 18/03/2019 - 19:57

Gianfranco Franciosi, një ish-spiun për shtetin italian ose Giannino ka qenë një i infiltruar p

Postuar: 18/03/2019 - 19:46

Kreu i policisë së Utrecht tha sonte se terroristi i dyshuar i sulmit me tre të vrarë dhe pesë

Postuar: 18/03/2019 - 19:26

32 të vdekur e rreth 90 të plagosur ishte sot bilanci i rëndë i një aksidenti hekurudhor në pro

Postuar: 18/03/2019 - 19:14

Një numër rekord shikuesish prej 60,739 vetësh u regjistruan dje në ndeshjen e futbollit të fem

Postuar: 18/03/2019 - 18:47

Dhjetra luftanije indiane duke përfshirë dhe aeroplanmbajtësen e saj dhe nëndetset bërthamore,

Postuar: 18/03/2019 - 18:09

Presidenti turk Tajip Erdogan përshkroi sot vrasjen masive të musliamnëve në sulmin në Zeandën