Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi: Ujërat e Marsit mund të mbështesin jetën

Studimi: Ujërat e Marsit mund të mbështesin jetën

Postuar: 22/10/2018 - 19:50

Shkencëtarët njoftojnë së fundmi se në ujërat tokësore të planetit të kuq mund të ketë oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën aerobike, pra në formën e kafshëve të thjeshta, ndoshta si sfungjerët e detit.
 
 “Në tokë, oksigjeni është nxitësi më i fuëishëm për evolucionin”, thotë Vlada Stamenković, fizikant planetësh në laboratorin e NASA-s Jet në Kaliforni. 
 
Studiuesit thonë se oksigjenin tokë lindi rreth 2.35 miliardë vjet më aprë në një “event madhor oksigjenimi” ku bakterie fotosintetike çliruan masa të mëdha në atmosferën që deri atëherë ishte e varfër me oksigjen.
 “Asokohe lindën dhe format më komplekse të jetës,” thotë Stamenković. 
 
Por në atmosferën e Marsit oksigjeni qëndron në 0.145% krahasuar me rreth 21% në ajrin e tokës, ndërsa vetë dendësia e atmosferës së Marsit është vetëm sa 0.6% e atmosferës së tokës. Pra në Mars oksigjeni është shumë i rrallë.
 
 Por sipas studimit në afërsi të sipërfaqes së Marsit dhe në kushte të caktuara presioni, ka masa të konsiderueshme oksigjeni, të cilat përfundojnë duke u çliruar në ujërat pranë sipërfaqes së Marsit, të cilat janë më se të mjaftueshëm për të mbështetur jetën aerobike.
 
Stamenković thotë se ajo që kërkohet janë ujëra të kripura, ku mund të krijohen dendësime oksigjeni, edhe në atmosferën e rrallë të Marsit. Ky proces funksionon më mirë në temperatura të ulëta, siç mund të jetë pranë poleve të planetit ose në zonat e ulëta, ku presioni i ajrit është rreth tre herë më i madh se  në lartësi. 
 
Ai thotë se sipas kësaj teorie do të krijohen instrumente me valë të ulëta elektromagnetike për të hetuar nënsipërfaqen e planetit për ujëra të kripur me përqendrime oksigjeni.
Të tjerë studiues po zhvillojnë mënyra për të shpuar në sipërfaqen e planetit me qëllim marrjen e mostrave nga këto ujëra, pas zbulimit të tyre.
 “Por gjithsesi ka shumë kritere të tjera për zhvillimin e jetës aerobike përvec oksigjenit”, thotë shkencëtari planetar David Catling, i University of Washington, duke përmendur ekzistencën e karbonit organik, temperaturat e ngrohta, dhe ujin jo të kripur që funksionon si ruajtës i jetës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 19:11

Është ministër përgjegjës për Sigurinë Informatike, por ka shokuar me deklaratën e tij teksa ka pranuar që nuk ka prekur kurrë gjatë jetës së tij një kompjuter dhe se nuk e di çfarë është nj USB.

Meksikë, dhjetra të marrë peng nga karvani i emigratëve drejt SHBA

Postuar: 15/11/2018 - 18:35

Zyrtarë të të drejtave të njeriut thanë dje se rreth 100 njerëz nga karvani i emigrantëve drejt

Postuar: 15/11/2018 - 18:14

Mes problemeve në qeverinë e Britanisë për marrëveshjen e Brexit, presidenti i Këshillit Evropi

Postuar: 15/11/2018 - 17:16

Megjithë pranimin e draftit të marrëveshjes së marrëdhënies me Britaninë pas Brexit, BE paralaj

Postuar: 15/11/2018 - 17:15

Prokurori i përgjithshëm i Arabisë Saudite tha sot se vrasja e gazetarit disident Jamal Khashog

Postuar: 15/11/2018 - 16:06

Vatrat masive të zjarrit kanë shkaktuar të paktën 59 të vdekur në Kaliforni, ndërkohë autoritet

Postuar: 15/11/2018 - 15:44

Kryeministri hungarez Viktor Orban, sot është pyetur nga gazetarët se si Gruevski ka hyrë në më