Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Suedi, ligji i ri njeh si përdhunim çdo seks pa pranim të qartë

Suedi, ligji i ri njeh si përdhunim çdo seks pa pranim të qartë

Postuar: 24/05/2018 - 15:55

Suedia ka kaluar sot një ligj të ri që parashikon se seksi pa pranim është përdhunim, edhe në rastet nuk përdoret forcë ose kërcënime.
 
Ligji që hyn në efekt në 1 korrik, thotë se personi duhet të japë qartë pranimin e tij, verbal ose fizik.
Prokurorët tashmë nuk do të duhet të provojnë në paditë e tyre se viktima e përdhunimit ka qenë në situatë të dhunshme apo abuzive.
 
Legjislacioni u aprovua në parlament me 257 vota kundër 38, teksa Suedia i bashkohet kështu vendeve të tjera të BE si Britania dhe Gjermania ku çdo seks pa  pranim konsiderohet përdhunim.
 
Në tesktin e ligjit thuhet se pasiviteti nuk është shenjë e miratimit për seks.
 
"Nëse një person kërkon të përfshihet në aktivitet seksual me dikë që është pasiv ose jep sinjale të dykuptimta, ai duhet të zbulojë nëse personi e dëshiron këtë apo jo”, thuhet në ligj.
 
Sipas legjislacionit të mëparshëm prokurorët duhet të provonin se i akuzuari ka përdorur dhunë apo që viktima është shfrytësuar nga një pozitë dobësie, si për shembull nga influenca e alkoolit.
 
Ligji i ri sjell dy shkelje të reja seksuale, përdhumin neglizhence dhe abuzim seksual neglizhence, me dënime maksimale prej pesë vjet burg.
Vendet e tjera që praktikojnë këtë legjislacion janë Britania, Irlanda, Belgjika, Gjermania, Luksemburgu e Qipro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/06/2018 - 12:55

Autoritetet kolumbiane kanë konfiskuan 14 bluza, të ngjashme me fanelat e ekipeve të botërorit, që ishin mbushur me pesë kilogramë kokainë. Lajmin e bën të ditur gazeta kolumbiane ”Semana”.

Postuar: 22/06/2018 - 12:49

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është vënë orët e fundit në qendër të kritikave,

Postuar: 22/06/2018 - 10:45

Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm

Postuar: 22/06/2018 - 08:31

Bashkimi Evropian ka prezantuar tarifat hakmarrëse në mallrat amerikane, pas vendimit të presiden

Postuar: 22/06/2018 - 08:17

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump ka vizituar të enjten zonën e qendrave të nda

Postuar: 22/06/2018 - 07:58

Eurokomisioneri për emigracionin, Dimitris Avramopulos, ka pranuar dje se Bashkimi Europian po sh

Postuar: 21/06/2018 - 23:22

Rusia ndez alarmin e kuq për mungesë birre, pijen e preferuar të tifozëve në këtë Kupë Bote.Më sh