Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Taxhikistani hap digën më të lartë në botë

Postuar: 19/11/2018 - 15:24

Taxhikistani inauguroi sotdigën më të lartë të botës në Rogun, të kërkuar nga autoritetet e vendit të varfër të Azisë qendrore pavarësisht problemeve ekonomike, ekologjike dhe politike.
 
Një projekt i filluar në tetor 2016 me mbështetje të fortë nga presidenti Emomali Rakhmon, kantieri i digës së Rogunit nuk ka përfunduar, dhe vetëm një nga gjashtë gjeneratorët u vu të premten në punë.
 
Projekti pritet të përfundojë për dhjetë vite dhe do të prodhojë 3,600 megavatë, ose ekuivalentin e tre reaktorëve bërthamorë të gjeneratës së re.
 
Për Taxhikistanin, që vuan nga një deficit i vazhduar i energjisë elektrike dhe ka ndërprerje të shpeshta të korrentit në verë, diga e Rogunit është jetësore, sikurse e ka theksuar shpesh herë edhe vetë presidenti Rakhmon.
 
Projekti që i është besuar kompanisë italiane “Salini Impregilo” për 3.9 miliardë dollarë, ndodhet në 100 kilometra në lindje të kryeqytetit Dushanbe dhe do të jetë 335 metra e lartë, më e lartë se sa diga kinezja “Jinping I”, më e larta e këtij lloji në botë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 16:50

Misnditri kineze e bujqësisë njoftoi sot planet për të krijuar 53.3 milionë hektarë tokë pjellore rezistente nda thatësirës e përmbytjeve, për sigurinë ushqimore të vendit.
 

Postuar: 18/02/2019 - 16:33

Polonia tha sot se po tërhiqet nga një samit i planifikuar në Izrael pasi ministri i jashtëm i

Postuar: 18/02/2019 - 15:42

Presidenti i vetëshpallur i Venezuelës, Juan Guaido ka thënë se është i gatshëm që ta japë edhe

Postuar: 18/02/2019 - 15:35

Një furgon i policisë u sulmua papritur nga jelekverdhët duke traumatizuar dhe frikësuar policë

Postuar: 18/02/2019 - 07:59

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Postuar: 17/02/2019 - 20:16

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën këngëtarit të muzikës popullore nga Serbia, Saban Sauliq.

Postuar: 17/02/2019 - 07:44

Në zhvillimet e djeshme të konferencës ndërkombëtare të sigurisë në Munih, zëvendës-presidenti am