Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ukrainë, kampi nacionalist u mëson fëmijëve të përdorin AK-47 për të vrarë rusë

Postuar: 12/11/2018 - 19:06

Një kamp radikal nacionalist në Ukrainë raportohet se u mëson dimive që 8-9 vjeç të përdorin Kalashnikovin për të mbrojtur vendin nga pushtimi rus.
 
Kampi veror në Ternopil, ku pranohen fëmijë nga 8 deri në 17 vjeç është akuzuar për dhunë dhe racizëm, por ka luajur rol të konsiderueshëm në grumbullimin e vullnetarëve për konfliktin në lindje të Vendit me Rusinë.
 
I fshehur në pyjet e perëndimit të vendit, kampi i quajtur 'Kalitja e vullnetit' organizohet nga partia nacionaliste Svoboda, ku stërvitësi i thotë fëmiëjve gjatë stërvitjes:  'Mos e mendoni shënjestrën tuaj si jë qenie njerëzore'.
 
Instruktori Juri 'Chornota' Cherkashin këshillon më tej rektutët e vegjël: “Asnjëherë mos ia drejtoni armën tuaj një njeriu. Por nuk i llogarisim si njerëz separatistët, njerëzit e vegjël jeshilë apo pushtuesit nga Moska. Pandaj armët duhet t’ua drejtojmë atyre”. 
 
At the nationalist camp children as young as eight are seen holding  assault rifles. They are taught to kill Russians and their sympathisers
 
 
Along with spreading nationalist ideology the camp trains children to defend their country from Russian invasion. Earlier this year, the Ministry of Youth and Sports earmarked 4 million hryvnias (about $150,000) to fund some of the youth camps
 
Young participants and instructors at the camp stand in formation as they sing the national anthem in a village near Ternopil, Ukraine

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 17:23

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se vlerëson lejimin e xhamisë së parë në Athinë, e cila është duke u ndërtuar, por tha se sipas traditës ajo duhet të lejohet të ketë minaret e saj.

Postuar: 18/02/2019 - 16:50

Misnditri kineze e bujqësisë njoftoi sot planet për të krijuar 53.3 milionë hektarë tokë pjello

Postuar: 18/02/2019 - 16:33

Polonia tha sot se po tërhiqet nga një samit i planifikuar në Izrael pasi ministri i jashtëm i

Postuar: 18/02/2019 - 15:42

Presidenti i vetëshpallur i Venezuelës, Juan Guaido ka thënë se është i gatshëm që ta japë edhe

Postuar: 18/02/2019 - 15:35

Një furgon i policisë u sulmua papritur nga jelekverdhët duke traumatizuar dhe frikësuar policë

Postuar: 18/02/2019 - 07:59

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Postuar: 17/02/2019 - 20:16

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën këngëtarit të muzikës popullore nga Serbia, Saban Sauliq.