Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vendi mesdhetar që do të ketë jetëgjatësinë më të lartë në 2040

Postuar: 16/11/2018 - 22:57

Vendi mesdhetar që pritet t’i zërë vendin Japonisë për jetëgjatësinë më të lartë në botë në vitin 2040 do të jetë Spanja, sipas një studimi të ri.
 
Seville Spain skyline with La Giralda tower
 
Por si arriti ky vend të ngrihet në krye të listës? 
 
Spanish paella with prawns, chicken, chorizo and red pepper
 
Spanja gjendej aktualisht në vendin e katërt të jetëgjatësisë së banorëve të saj por deri në 2040, spanjollët pritet të kenë një jetëgjatësi mesatare prej 85.8 vjetësh. Studimi i Institutit Shëndetsor thotë se dieta mesdhetar e spanjollëve do i bëjë at të dalin në vendin e parë, e shoqëruar kjo me sistemin e mirë shëndetsor në vend, i cili sipas Organizatës Botërore të Shëndetsisë renditet i shtati në botë.
 
Shëndetsia në Spanjë është falas dhe numri i doktorëve është i lartë.
 
Japan
 
Japonia kryeson prej kohësh listën e jetëgjatësisë në botë por pritet të humbasë 1 vend në 20 vitet në vijim. Japonezët jetojnë mesatarisht 85.7 vjet dhe kanë një dietë të pasur me peshk e perime.
 
SINGAPORE - FEB 17, 2017: Men play checkers on a street of Chinatown district in Singapore. Ethnic Chinese began settling in Chinatown circa 1820
 
Singapori
 
Singapori pritet që në vitin 2040 të ketë pritshmëri jetëgjatësie prej 85.4 vjet duke marrë vendin e tretë.
 
Zvicra 
 
Në 2040, Zvicra pritet të ketë pritshmëri jete 85.2, vjet, duke u bërë vendi i katërt më jetë gjatë. Studimet argumentojnë se zvicerjanët ia detyrojnë këtë jetëgjatësi pasurisë së tyre dhe produkteve të bulmetit.
 
Evropa jugore
 
Të gjitha vendet e Evropës jugore u paraqitën mirë në studim, si për shembull Portugalia që nga vendi i 23-të kërceu në të pestin, kurse Italia mbetej e pandryshuar në vend të gjashtë. Faktorët e kësaj renditjeje ishin dieta e pasur me  perime e peshk, si dhe puna për uljen e sheqerit në produktet e përditshme.
Italian style sea bream in crazy water - acqua pazza - on wooden table

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 07:30

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha dje se çfarëdo marrëveshje normalizimi që mund të arrijnë Kosove e Serbia, përfshirë edhe korrigjim të mundshëm të kufijve, të mos guxojë të

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë

Postuar: 10/12/2018 - 21:03

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një rritje minimale të pagave dhe koncesioneve tat

Postuar: 10/12/2018 - 20:16

Policit siberian, i njohur si vrasësi më i madh serial i Rusisë i epokës moderne, i është dh

Postuar: 10/12/2018 - 19:52

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se migrimi i njerëzve &l

Postuar: 10/12/2018 - 19:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka aprovuar parimisht në fundjavë kërkesat e Pentagon për rrit

Postuar: 10/12/2018 - 19:02

Studiuesit të fakultetit të famshëm amerikan Instituti i Teknologjisë së Massachusetts njoftuan