Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bosnia shënon 20 vjetorin e vizitës së Princeshë Diana

Bosnia shënon 20 vjetorin e vizitës së Princeshë Diana

Postuar: 10/08/2017 - 16:40

Bosnia shënon sot 20 vjetorin e vizitës së Princeshë Diana, në turneun e saj të fundit para vdekjes në aksidentin e Parisit.
Gjatë aktivizmit të saj undër zonave të minuara Diana qëndroi tre ditë në Bosnie në fillim të gushtit 1997, kur dhe u takua me viktima të minave të luftërave të viteve 1990-të.
 
Ambasadori britanik në Bosnie, Edward Ferguson tha gjatë një konference memoriale në Sarajevo se Diana do të ishte e trishtuar nga fakti se në Bosnie minat tokësore ende po vrasin njerëz.
 
" 20 vjet më parë Princesha Diana shkëlqeu një dritë mi problemin e minave, duke e ngritur në vëmendjen e publikut, në një mënyrë që vetëm ajo mund ta kishte bërë", tha Ferguson.
 
"Duke ecur mes fushave të minuara në Angola, duke vizituar Bosnie-Hercegovinën vetëm disa vjet pas luftërave, ajo tërhoqi vëmendjen publike dhe poitike", shtoi ai, duke theksuar rrezikun që minat ende paraqesin për popullatën me rreth 15 të prekur prej tyre.
Si pjesë e vizitës Diana bëri dhe një vizitë suprizë në familjen Suljkanovic në fshatin Dobrnja pranë Tuzla.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Brexit, Skocia e Uellsi kërkojnë të ndalojnë grabitjen pushteteve nga Britania

Postuar: 22/08/2017 - 16:36

Krerët e qeverive rajonale britanike të Skocisë e Uellsit u takuan sot për të caktuar strategjinë e përbashkët për të ndaluar atë që ata quajnë grabitjen e pushteteve më parë evropiane nga qeveria e Londrës, pas ndarjes së saj nga Bashkimi Evropian.
 
Gjenden disa trupa në luftanijen e përplasur të SHBA

Postuar: 22/08/2017 - 16:34

Trupi i një marinari dhe disa mbetje të tjera njerëzore u gjetën sot nga të humburit e përplasjes së luftanijes amerikane SS John Mçain, njoftonte flota e Paqësorit të SHBA.
Finlandë, adoleshenti maroken pranon dy vrasjet me thikë

Postuar: 22/08/2017 - 16:32

Refugjati maroken që vrau të martën dy finlandezë dhe plagosi tetë të tjerë në sulmin e palogjikshëm me thikë, pranoi sot krimin, tha avokati i tij pas semacës me dyer të mbyl
Perëndimi mbështet strategjinë e re të Trump për Afganistanin

Postuar: 22/08/2017 - 16:31

Politikanët perëndimorë reaguan dje me entuziazëm ndaj strategjisë së re të presidentit amerikan Donald Trump për luftën në Afganistan.
 
Sulmi në Barcelonë, anëtarët e celulës terroriste dalin në gjyq

Postuar: 22/08/2017 - 16:29

Katër njerëz të akuzuar si anëtarë të celulës terroriste që vrau këmbësorët në Barcelona dolën sot para gjykatës së Madridit. 
 
Tërmeti në Ischia, shpëtohet iu fundit nga tre vëllezërit nga rrënojat

Postuar: 22/08/2017 - 16:28

Grupet e shpëtimit çliruan sot edhe të fundit  nga tre vëllezërit e vegjël te bllokuar nën rinoja pas tërmetit vrasës së natës së shkuar në ishullin turistik Ischia përba

Postuar: 22/08/2017 - 10:05

Një 22-vjeçare, nënë e një fëmije është goditur egërsisht nga i dashuri i saj në Uells.