Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fushata Itali, kontradikta politikash mes koalicionit të Berlusconi-t

Fushata Itali, kontradikta politikash mes koalicionit të Berlusconi-t

Postuar: 12/01/2018 - 19:13

Megjithë bashkimin në koalicion me Forza Italia të ish-kryeministrit Berlusconi, kreu energjik i Lega Nord në Itali,  Matteo Salvini ka hedhur dyshime mbi soliditetin e partneritetit të tyre duke shprehur kontradiktat e grupit të tij mbi disa çështje politikash.
 
 Lideri i radikalëve të djathtë ka kritikuar Berlusconi për tërhqjen nga planet për anulimin e disa ligjeve të konsideruara si liberale, si mosha e pensioneve dhe taksa e sheshtë prej 15 për qind.
Salvini tha në një intervistë se kërkonte pensionin për ata që kanë kryer 41 vjet punë, por Berlusconi, lider i  Forza Italia dhe mbështetës i biznesit, është tërhequr nga zotimi.
Dy aleatët kanë debatuar dhe për cështjen e referendumit të euros, për të cilën Salvini ka kërkuar vazhdimisht referendum, ndërsa Berlusconi është shprehur në mëdyshje.
Kreu i Lega Nord e ka transformuar subjektin e tij nga një grup i djathtë rajonal në një forcë kombëtare populiste, dhe ka kritikuar ashpër Brukselin.
"Besoj se një monedhë e vetme për 18 ekonomi, secila e ndryshme në mënyrën e saj, nuk funksionon në terma afatgjatë. Por më të rëndësishme se gjithçka janë statistikat: Që prej nisjes së monedhës së vetme, borxhi i Italisë është rritur në 900 miliardë euro. Ky eksperiment ka dështuar se kjo rrugë duhet të mbyllet”, thotë Salvini.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2018 - 08:06

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të vendit të tij.

Tronditet bota muzikore, vdes solistja irlandeze e  Cranberries, Dolores O'Riordan

Postuar: 15/01/2018 - 20:33

Këngëtarja e grupit të njohur irlandez Cranberries, Dolores O'Riordan ka vdekur sot papritur në një hotel në moshën 46 vjeçare, njoftoi publicisti i saj. 
PE i jep një shans Italisë për të marrë agjencinë e ilaçeve të BE

Postuar: 15/01/2018 - 20:06

Edhe pse shanset duken të pakta, anëtarët italianë të Parlamentit Evropian kanë një tjetër shans për të ndaluar kalimin e agjencisë së lakmuar të medikamenteve të BE në Amster
Itali, Matteo Salvini: Të rihapen dhe taksohen shtëpitë publike

Postuar: 15/01/2018 - 19:55

Matteo Slavini, lider i të djathtës radikale të Italisë, në koalicion me Silvio Berlusconi, propozoi sot rihapjen dhe taksimin e shtëpive publike për t’i dhënë fund pros
Fushata Itali, Lëvizja 5 Yje: Fitoren na e fali Renzi

Postuar: 15/01/2018 - 19:46

Partia kryesuese në garën elektorale italiane Lëvizja 5 Yje, tha sot se ish-kryeministri i majtë Matteo Renzi u ka falur tashmë fitoren me referendumin e reformave marsin e sh
Intervista, Sharon Stone pranon ngacmimet në Hollywood dhe mbijetesën pas hemoragjisë cerebrale

Postuar: 15/01/2018 - 19:00

Aktorja e njohur amerikane Sharon Stone ka thënë dje në një intevistë televizive se ofertat e punës për të u zhdukën pas një hemorragjie cerebrale që ajo kaloi, pasi konsidero
Amerikanët kujtojnë liderin e të drejtave civile Martin Luther King

Postuar: 15/01/2018 - 17:43

Amerikanët festuan në fundjavë Ditën e Martin Luther King Jr., duke nderuar njeriun që personifikon lëvizjen e të drejave civile në SHBA dhe që kuptoi se suksesi i saj varej n