Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Greqia kap anijen me eksplozivë drejt Libisë

Greqia kap anijen me eksplozivë drejt Libisë

Postuar: 11/01/2018 - 16:28

Roja bregdetare greke ka sekuestruar sot një anije të ngarkuar me eksplozivë që besohet se po lundronte drejt Libisë, të cilën autoritetet e përshkruan si një "bombë lëvizëse."
 
Anija Andromeda me flamur tanzanian u bllokua në portin Iraklion javën e shkuar, dhe gjatë inspektimeve në të u zbuluan 29 konteinerë me eksplozivë dhe detonatorë.  
 
"Roja bregdetare ka neutralizuar një minë lëvizëse me sahat, që mund të kishte pasoja të paparashikueshme si për njerëzit dhe mjedisin detar," tha Admiral Yiannis Argyriou.
 
Autoritetet greke e kishin ndaluar anijen në jug të Kretës dhe e kishin shoqëruar në port pas marrjes së një informacioni.
Një urdhër ndërkombëtar ndalon dërgesat e armëve e municioneve drejt Libisë, ku ende vazhdon lufta civile mes grupeve të ndryshme të armatosur.
Dyshohet se eksplozivët janë ngarkuar në anije në portin turk të Mersin me destinacion zyrtar Xhibuti dhe Oman, ndërsa më vonë kapiteni ishte instruktuar të shkarkonte dërgesën në portin libian  të Misrata.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 10:07

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka bërë dje një vizitë në Kosovë në shenjë solidarizimi pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviç, ku inkurajoi serbët vendas të ruajnë dialogun me shqiptarët si rruga e vetme e zgjidhjes së mospajtimeve, dhe kërkoi përfshirjen e Serbisë në hetimet e vrasjes për

Egjipt, zv.presidenti SHBA nis turneun në Lindjen e Mesme

Postuar: 20/01/2018 - 19:01

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur sot në Egjipt, në vendin e parë që e viziton në kuadër të turneut të tij në Lindjen e Mesme.
 
Moska i kërkon përmbajtje Turqisë dhe kurdëve në përplasjen në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 18:47

Rusia shprehu sot shqetësim mbi operacioni ushtarak të nisur nga Turqia kundër militante kurdë në rajonin sirian të Afrin.
Rumani, protesta kundër korrupsionit pas miratimit të ligjit të kontestuar

Postuar: 20/01/2018 - 18:35

Rumunët kanë nisur sot protestat kundër legjislacionit të sapokaluar nga parlamenti për të cilin kritikët thonë se vështirëson dënimin e krimit dhe korrupsionit të nivelit të
Erdogan: Ushtria ka nisur operacionin sirian në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 16:00

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan ka thënë sot se Turqia ka nisur operacionin tokësor ushtarak për dëbimin e militantëve kurdë nga krahina kufitare siriane e Afrin.
Dështon buxheti i SHBA, Trump e Demokraët fajësojnë njëri-tjetrin

Postuar: 20/01/2018 - 15:53

Akuza të ndërsjellta kanë nisur dje teksa senati i SHBA dështoi në kalimin e buxhetit të ri që po afron bllokimin e institucioneve shtetërore.
 
"Stop Soros" - Ligj i ri kundër OJQ-ve në Hungari

Postuar: 20/01/2018 - 15:43

Qeveria hungareze ka miratuar së fundmi një ligj që synon të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin sipas saj nxisin emigracionin.