Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Itali, qeveria fiton votëbesimin për ligjin elektoral

Itali, qeveria fiton votëbesimin për ligjin elektoral

Postuar: 12/10/2017 - 17:22

Qeveria italiane kompletoi sot fitoren në votëbesimin për ligjin e ri elektoral, i cili ka shkaktuar protesta mes partive të vogla dhe atyre që nuk preferojnë koalicionet oportuniste para-zgjedhore.
 
Qendra e majtë në fuqi, e mbështetur nga partitë e mëdha të qendrës së djathtë, tha se reforma është e nevojshme për harmonizimin e sistemit zgjedhor në dy dhomat e parlamentit.
 
Reforma e quajtur ndryshe ‘Rosatellum’ favorizon partitë që grupohen në koalicione para zgjedhjeve. Partia kryesore anti-stabiliment në Itali Lëvizja 5-Yje nuk pranon të bëjë aleanca dhje me të drejtë ankohet se reforma shkel të drejtën elektorale dhe është ideuar qëllimisht kundër saj.
Ligji tashmë duhet të kalojë dhe një votë të fshehtë në parlament nga të njëjtët parliamentarë, siç ndodh në qershor për një propozim më të hershëm të ligjit elektoral.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2017 - 20:21

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka reaguar pas sulmit në Neë York duke kërkuar nga Kongresi që të veprojë sa më shpejt për të ndalur programin e Lotarisë.

Tigri i Tazmanisë, i destinuar të zhdukej para ardhjes së njeriut

Postuar: 12/12/2017 - 19:07

Studime të fundit mbi specien interesante të tigrit të Tazmanisë, tregojnë se marsupiali enigmatik ishte i destinuar të zhdukej para nisjes së gjuetisë së njeriut, teksa sekue
Sfida Merkel –Macron; Franca mbështet Evropën Federale

Postuar: 12/12/2017 - 18:51

Idea e “Republikës Evropiane” e përmendur javën e shkuar në kongresit social-demokrat nga lideri Shulz tashmë po bëhet më shumë realitet teksa mori mbështetjen e p
Trump firmos urdhrin për NASA-n, SHBA sërish në Hënë

Postuar: 12/12/2017 - 18:16

Me të gjitha hallet në Tokë, me sa duket në rrugë të mbarë për t’u zgjidhur, presidenti Donald Trump urdhëroi agjencinë hapësinore NASA që të planifikojë një mision me n
Akord në BE për “Bashkimin Evropian të Mbrojtjes”

Postuar: 12/12/2017 - 18:13

Shtetet e Bashkimit Evropian ranë sot dakord parimisht për një bashkëpunim të përhershëm ushtarak, në të cilin krahas Gjermanisë do të marrin pjesë edhe 24 shtete të tjera të
Incidenti në Austri rrit çmimin e gazit në Europë

Postuar: 12/12/2017 - 18:04

Shpërthimi i fuqishëm, që tronditi një qendër të kalimit të gazit natyror në lindje të Austrisë, i kushtoi jetën një personi dhe plagosi me dhjetëra të tjerë.