Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Itali, Sardenja kërkon ndihmë ndaj fluksit të refugjatëve algjerianë

Itali, Sardenja kërkon ndihmë ndaj fluksit të refugjatëve algjerianë

Postuar: 02/09/2017 - 16:11

Guvernatori i ishullit italian të Sardenjës i kërkoi ost qeverisë qendrore të bëjë diçka mbi emigrantët algjerianë që po zbarkojnë të pandaluar në brigjet ishullore.
 
Agenca shtetërore ANSA tha dje se rreth 800 kishin arritur brigjet e Sardenjës këtë vit, në barka emigrantësh direkt nga Algjeria.
 
Guvernatori Francesco Pigliaru citohet të paralajmëronte për " alarmin social " mes banorëve vendas dhe përmendte krimet e kryera nga të ardhurit e rinj. Ai i kërkoi ndihmë qeveirsë për ndalimin e fluksit.
 
Gjithsesi shifrat e fundit mund të krahasohen me qindra mijërat që kanë mbërritur në Itali nga Libia, shumica e të cilëve merren në Mesdhe nga anijet e ndihmës humanitare. Kohët e fundit Roma ka vënë kontrolle të ashpra dhe mbi aktivitetin e anijeve të bamirësisë në Mesdhe, të cilat shkarkojnë pa kriter refugjatët e mbledhur në det në Itali, ndërsa të tjera nisma po punojnë për hapjen e qendrave të pritjes së tyre në vendet e origjinës.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkombëtare.
 
Përmbyset barka e refugjatëve në Detin e Zi

Postuar: 23/09/2017 - 16:23

Të paktën 21 refugjatë u mbytën sot dhe të pkatën nëntë të tjerë janë të humur pas përmbysjes së një barke që lundronte drejt Evropës nga brigjet turke të Detit të Zi, njofton
Irani teston raketën balistike megjithë presionin e SHBA

Postuar: 23/09/2017 - 16:21

Irani njoftoi sot se ka kryer testin e suksesshëm të një rakete të rangut të mesëm, duke sfiduar kërcënimet e presidentit amerikan Donald Trump.
 
Kina kufizon tregtinë e naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut

Postuar: 23/09/2017 - 16:20

Në vijim të sanksioneve ndërkombëtare për programin e saj bërthamor, Kina ka ndaluar sot nj masë të gjerë të tregtisë së naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut, edhe pse ësh
E majta e Francës në krye të protestave kundër Macron

Postuar: 23/09/2017 - 16:19

Lideri i të majtës ekstreme në Francë, Jean-Luc Melenchon‏ ishte sot në krye të protestuesve në Paris kundër reformës kapitaliste të punës së presidentit Emmanuel Macron.
Lavrov në OKB: NATO kërkon të ringjallë klimën e Luftës së Ftohtë

Postuar: 22/09/2017 - 16:36

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, tha mbrëmë vonë në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork se me veprimet e saj, NATO kërkon rikthimin e frymës
Tërmeti Meksikë, rriten viktimat në ditën e 4 të kërkimeve

Postuar: 22/09/2017 - 16:25

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i Meksikës arriti dot në 273, teksa grupet e shpëtimit vazhdonin për të 4-ën ditë kërkimet për të mbijetuar.