Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kosova kërkon ekstradimin e trafikuesit izraelit të organeve

Kosova kërkon ekstradimin e trafikuesit izraelit të organeve

Postuar: 13/01/2018 - 20:13

Kosova i ka kërkuar sot Qipros ekstradimin e izraelitit të arrestuar për organizmin e trafikut ndërkombëtar të organeve.
I dyshuari Moshe Harel akuzohet për organizmin e më shumë se 30 transplanteve ilegale të veshkave në një klinikë private pranë Prishtinës.
 
"Ne do bëjmë çmos që ky person të dalë para drejtësisë, si për krimet e tij dhe për dëmin ndaj imazhit ndërkombëtar të Kosovës”, tha sot ministri i drejtësisë Abelard Tahiri. 
Policia njoftoi arrestimin e tij në Qipro javën e kaluar.
 
Harel kërkohej prej një dekade nga autoritetet për shfrytëzimin e viktimave të rekrutuara nga vende të varfra të Evropës lindore dhe Azisë qendrore, duke u premtuar 15,000 euro për organet e tyre, në procedura që besohet se janë kryer në Kosovë pas vitit 2000.
 
Rrjeti ndërkombëtar i trfikut doli në dritë në vitin 2008 kur një burrë nga Turqia humbui ndjenjat në aeroportin e Prishtinës pasi i ishte hequr njëra veshkë. Policia më vonë bastisi klinikën Medicus e cila u mbyll pas skandalit.
 
Në 2013, një gjykatë evropiane në Kosovë dënoi pesë doktorë kosovarë me tetë vjet burgim për trafik ilegal organesh. Dhënësit ilegalë të organeve ishin lënë pa kujdesin e duhur mjekësor dhe ishin trajtuar si "mbeturina," thanë prokurorët gjatë gjyqit.
Por në 2016 gjykata e lartë e Kosovës anuloi dënimet dhe urfhëroi një hetim të ri i cili vazhdon.
Harel emërohej në padi si organizatori i trafikut ndërsa doktori turk Yusuf Ercin Sonmez ishte ekzekutuesi i transplanteve në klinikë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 10:07

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka bërë dje një vizitë në Kosovë në shenjë solidarizimi pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviç, ku inkurajoi serbët vendas të ruajnë dialogun me shqiptarët si rruga e vetme e zgjidhjes së mospajtimeve, dhe kërkoi përfshirjen e Serbisë në hetimet e vrasjes për

Egjipt, zv.presidenti SHBA nis turneun në Lindjen e Mesme

Postuar: 20/01/2018 - 19:01

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur sot në Egjipt, në vendin e parë që e viziton në kuadër të turneut të tij në Lindjen e Mesme.
 
Moska i kërkon përmbajtje Turqisë dhe kurdëve në përplasjen në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 18:47

Rusia shprehu sot shqetësim mbi operacioni ushtarak të nisur nga Turqia kundër militante kurdë në rajonin sirian të Afrin.
Rumani, protesta kundër korrupsionit pas miratimit të ligjit të kontestuar

Postuar: 20/01/2018 - 18:35

Rumunët kanë nisur sot protestat kundër legjislacionit të sapokaluar nga parlamenti për të cilin kritikët thonë se vështirëson dënimin e krimit dhe korrupsionit të nivelit të
Erdogan: Ushtria ka nisur operacionin sirian në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 16:00

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan ka thënë sot se Turqia ka nisur operacionin tokësor ushtarak për dëbimin e militantëve kurdë nga krahina kufitare siriane e Afrin.
Dështon buxheti i SHBA, Trump e Demokraët fajësojnë njëri-tjetrin

Postuar: 20/01/2018 - 15:53

Akuza të ndërsjellta kanë nisur dje teksa senati i SHBA dështoi në kalimin e buxhetit të ri që po afron bllokimin e institucioneve shtetërore.
 
"Stop Soros" - Ligj i ri kundër OJQ-ve në Hungari

Postuar: 20/01/2018 - 15:43

Qeveria hungareze ka miratuar së fundmi një ligj që synon të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin sipas saj nxisin emigracionin.