Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mediat hungareze prezantojnë Gruevskin: Aleati anti-Soros i Viktor Orban

Postuar: 13/11/2018 - 15:21

Një nga portalet më të lexuara në Hungari 444.hu, tanimë ka shkruar një artikull në lidhje me Nikolla Gruevskin dhe e ka njoftuar opinionin se ish-kryeministri i Maqedonisë ndodhet në Budapest dhe kërkon azil politik.
 
“Gruevski ka qenë kryeministër i Maqedonisë mes viteve 2006 dhe 2016, ndërsa ka pasur marrëdhënie të fshehura me kryeministrin hungarez Viktor Orban, por edhe me partnerin e tij të koalicionit, i cili tanimë ka ndërruar jetë Artur Finkelshtein”, shkruan mediumi hungarez
 
Më tej në shkrim thuhet se Nikolla Gruevski është njëri nga politikanët e parë që ka ndjekur Orbanin në fushatën e tij zyrtare “Stop Soros” në Maqedoni.
 
Ky medium shkruan se në Ohrë Nikolla Gruevski dhe Viktor Orban, kanë pasur një takim të fshehur ku kanë diskutuar për krizën emigrante dhe politikat e tyre të përbashkëta.
 
“Orban në takimin sekret në Ohër, nga Gruevski ka kërkuar që hapur t’i kundërvihet politikës evropiane në lidhje me emigrantët ilegal dhe ta përkrahë atë në lidhje me këtë, por në këtë rast ish-kryeministri i Maqedonisë ka qenë i rezervuar”, shkruan mediumi.
 
Përndryshe, Orban ka bërë fushatë për partinë e Gruevskin në disa cikle zgjedhore në Maqedoni dhe është konsideruar si mik i afërt i tij.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 15:20

Disa udhëheqës evropianë u përpoqën të bindin kancelaren gjermane Angela Merkel në një samit në Rumani më 9 maj për të pranuar një pozitë udhëheqëse në BE, por ajo e refuzoi, shkruan Bloomberg.

Postuar: 22/05/2019 - 15:14

Ministrat e ri në qeverinë kalimtare të Austrisë janë betuar sot dhe tani ka specialistë në ven

Postuar: 22/05/2019 - 15:08

Japonia tha sot se ka një kërkesë për të gjithë botën teksa kërkon që të mos thuhen më emrat e

Postuar: 22/05/2019 - 13:48

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Sht

Postuar: 22/05/2019 - 12:08

Austria është tronditur nga skandali i një materiali filmik të publikuar së fundmi, ku Zv.kance

Postuar: 22/05/2019 - 10:24

Një deputet dhe djali i tij në Indi janë vrarë me armë pasi autorët e dyshuar ju kishin ngritur

Postuar: 22/05/2019 - 09:50

Liat Malka dëshironte të kishte fëmijë por nuk e kishte takuar ende personin e duhur me të cilin