Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pas 23 vitesh arrati kapet në Uruguaj bosi i “Ndranghetta-s”

Pas 23 vitesh arrati kapet në Uruguaj bosi i “Ndranghetta-s”

Postuar: 04/09/2017 - 19:00

Ministri i Brendshëm Italian, Marco Minniti njoftoi sot se ish-kreu i mafies kalabreze “Ndrangheta”, Rocco Morabito, u arrestua në Uruguai pas 23 vitesh arrati, dhe përgëzoi policinë italiane për kapjen e një nga pesë personave më të kërkuar në Itali.
 
50-vjeari Morabito është dënuar në mungesë të tij për pjesëmarrje në organizatë mafioze, trafik droge dhe krime të tjera të rënda, dhe duhet të vuajë dënimin me 30 vite burg.  
 
“Arrestimi i Morabito u krye dje në një hotel në qendër të Montevidos”, njoftoi Ministria e Brendshme uruguajane gjatë një deklaratë për shtyp, duke shtuar se policia kishte arrestuar edhe bashkëshorten e tij. “Ndrangheta” është një nga grupet e krimit të organizuar më të fuqishme në botë dhe komanduese e kontrabandës së kokainës në Evropë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkombëtare.
 
Përmbyset barka e refugjatëve në Detin e Zi

Postuar: 23/09/2017 - 16:23

Të paktën 21 refugjatë u mbytën sot dhe të pkatën nëntë të tjerë janë të humur pas përmbysjes së një barke që lundronte drejt Evropës nga brigjet turke të Detit të Zi, njofton
Irani teston raketën balistike megjithë presionin e SHBA

Postuar: 23/09/2017 - 16:21

Irani njoftoi sot se ka kryer testin e suksesshëm të një rakete të rangut të mesëm, duke sfiduar kërcënimet e presidentit amerikan Donald Trump.
 
Kina kufizon tregtinë e naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut

Postuar: 23/09/2017 - 16:20

Në vijim të sanksioneve ndërkombëtare për programin e saj bërthamor, Kina ka ndaluar sot nj masë të gjerë të tregtisë së naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut, edhe pse ësh
E majta e Francës në krye të protestave kundër Macron

Postuar: 23/09/2017 - 16:19

Lideri i të majtës ekstreme në Francë, Jean-Luc Melenchon‏ ishte sot në krye të protestuesve në Paris kundër reformës kapitaliste të punës së presidentit Emmanuel Macron.
Lavrov në OKB: NATO kërkon të ringjallë klimën e Luftës së Ftohtë

Postuar: 22/09/2017 - 16:36

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, tha mbrëmë vonë në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork se me veprimet e saj, NATO kërkon rikthimin e frymës
Tërmeti Meksikë, rriten viktimat në ditën e 4 të kërkimeve

Postuar: 22/09/2017 - 16:25

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i Meksikës arriti dot në 273, teksa grupet e shpëtimit vazhdonin për të 4-ën ditë kërkimet për të mbijetuar.