Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pas Athinës, ‘digjet’ dhe Selaniku, të rinjtë përpleshen me policinë

Pas Athinës, ‘digjet’ dhe Selaniku, të rinjtë përpleshen me policinë

Postuar: 06/12/2017 - 21:43

Gjatë gjithë ditë së mërkurë deri në orët e vona të mbrëmjes kanë vazhduar protestat e dhunshme anti-policore të të rinjve grekë, të cilat prej Athinës janë përhapur në disa qytete të tjera.
 
Në Athinë incidentet filluan pak para përfundimit të manifestimit të protestës, në 9 vjetorin e vrasjes nga një patrullë policie të adoleshentit Aleksandros Grigoropulos. Incidentet filluan kur një pjesë e protestuesve mbërritën në vendon ku më 6 dhjetor 2008 u vra Grigoropulos.
 
Në Selanik, për gati një orë, anarkistët ishin ngujuar në mjediset e universitetit Aristoteli. Ata hodhën bomba molotov, bombola gazi dhe gurë kundër policisë, e cila u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës dhe bomba zhurmuese. Pas orës 21,30 situata në Selanik u normalizua.
 
Të rinj anarkistë me skafandra dhe fytyrat të mbuluara me maska, hodhën bomba molotov, fishekzjarre dhe gurë kundër forcave të policisë.
Ata u vunë zjarrin kazanëve të mbeturinave dhe ngritën barrikada në disa prej rrugëve të zonës Eksarhia. Incidente pati edhe gjatë mesditës, kur anarkistët thyen vitrina bankash dhe dyqanesh, si dhe semaforë, nën vështrimin e forcave policore që nuk ndërhynë.
 
Incidente më të kufizuara ka patur në mjaft qytete të Greqisë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 27

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/06/2018 - 23:55

Dënohet me 5 vite burg ish-diplomati i Selisë së Shenjtë Monisnjor Carlo Capella.Vendimi është marrë nga Gjykata e Vatikanit, pasi akuzohet për pornografi me fëmijë, ndërsa ish-diplomati i ka pranuar akuzat gjatë gjyk

Postuar: 23/06/2018 - 23:22

Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres ka shprehur shqetësim të thellë për acarim kohët

Postuar: 23/06/2018 - 22:20

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi të shtunën një propozim të rëndësishëm për emigrantët.

Postuar: 23/06/2018 - 21:26

Tarifat shpaguese të Bashkimit Evropian ndaj mallrave amerikane hynë në fuqi sot, sulmi më i fund

Postuar: 23/06/2018 - 21:23

Presidenti francez, Emanuel Macron tha sot se Franca dhe Spanja dëshirojnë që emigrantët që vijnë

Postuar: 23/06/2018 - 21:13

Turqia do të shkojë në zgjedhje këtë të dielë dhe pozitat e Erdoganit nuk shfaqen më të palëkundu

Postuar: 23/06/2018 - 20:42

Police të reja dhe bukura kanë filluar të patrullojnë në rrugët e qytetit libanez Broummana, vesh