Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rumania përjashton serbin për spiunazh pro-Rusisë

Rumania përjashton serbin për spiunazh pro-Rusisë

Postuar: 15/11/2017 - 18:49

Rumania ka përjashtuar dje nga vendi nacionalistin serb pro-rus, Bratislav Zivkovic, duke e ndaluar të hyjë në vend për 15 pasi inteligjenca vendase tha se po spiunonte për llogari të Rusisë.
 
Rumania, anëtare e aleancës ushtarake të NATOs, tha se Zivkovoç kishte spiunuar në bazat ushtarake në lindje të vendit dhe kishte shfaqur interes në marrjen e informacioneve të klasifikuara mbi instilacionet ushtarake.
 
Shërbimet rumune të inteligjencës SRI, thanë se 42 vjeçari Zivkovic, komandant i vetë-shpallur i forcave çetnike të Serbisë, kishte luftuar në Krime në mbështetje të ndërhyrjes ruse dhe kishte qenë në zonat e konfliktit të Ukrainës, Donetsk e Lugansk. Ai ka qytetari të dyfishtë serbe e ruse.
 
Zivkoviç ka ardhur në Rumania katër herë në vitin 2017, nga Bulgaria ose Ukraina, dhe çdo herë ka vizituar portin e Detit të Zi, Constanta. Ai u vu nën mbikëqyrje dhe është parë të fotografonte radarët ushtarakë dhe ka dërguar informacione mbi vendndodhjen e tyre.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 30

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2018 - 12:00

U ngatërrua me vajzën e gabuar. Kjo i ka ndodhur një hajduti në Brazil, i cili e ka pësuar keq pasi shkoi t’i vidhte celularin një vajze “mjeshtre” në jiu-jitsu.

Postuar: 20/11/2018 - 10:51

Gjendet i vdekur një person në Athinë, brenda një banesë në të cilën policia sekuestroi një sasi

Postuar: 20/11/2018 - 10:14

Një sasi prej 59 kilogramë lëndësh narkotike e llojit marijuanë është sekuestruar në një banesë n

Postuar: 20/11/2018 - 09:01

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qendër të Brukselit, ku një person ka goditur me thikë n

Postuar: 20/11/2018 - 08:38

Motrat nga Britania po bëhen binjaket më të vjetra në Britaninë e Madhe.

Postuar: 20/11/2018 - 08:09

Katër vetë kanë vdekur pas sulmit me arme në një spital Chicago, duke përfshirë dy anëtarë femra

Postuar: 20/11/2018 - 07:23

Protestat kundër çmimeve të larta të karburantit, rritjes së kostos së jetesës, varfërisë dhe kor