Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdes në burg Toto Riina, ish-kreu i Mafias italiane

Vdes në burg Toto Riina, ish-kreu i Mafias italiane

Postuar: 17/11/2017 - 16:06

Mediat italiane raportuan sot se ish kreu i mafias Salvatore "Toto" Riina, vdiq sot në mëngjes nga problemet me zemrën dhe kancerin e veshkave, teksa vuante dënimin me 26 burgime të përjetshme për urdhërimin e më shumë se 150 vrasjeve.
 
Riina iste një nga shefat më të tmerrshëm të mafias siciliane dhe koht e fundit kishte qenë në koma pas përkeqësimit të gjendjes shëndetsore.
 
87 vjeçari ishte dënuar mes të tjerash për vrajet famëkeqe të gjykatësve anti-mafia Giovanni Falconi e Paolo Borsellino në 1992, si dhe për një fushatë terrori gati 20-vjeçare prej fundit të viteve 1970, kur mori kontrollin e grupit sicilian Cosa Nostra. Së fundi ai ka pranuar përgjegjsin për vrasjen Falconi, por jo vrasjen e zëvendësit të tij Borselino.
Në 2009, Riina, theu atë që njihet si kodi i heshtjes së Mafias duke pranuar krimet e tij, edhe pse është regjistruar të thoshte se nuk pendohet për asgjë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Nasa cakton konferencën e shtypit për njoftimin e rëndësishëm të zbulimeve

Postuar: 12/12/2017 - 22:00

Agjencia hapësinore amerikane ka njoftuar sot se të enjten do të mbajë konferencën e pritur të shtypit për të njoftuar zbulimet e teleskopit të saj  Kepler, në lidhje me kërkimet e planetëve të ngjashme me tokën të cilat mund të përballojnë jetën.
 
Turqia dënon reagimin e dobët të vendeve arabe ndaj vendimit për Jeruzalemin

Postuar: 12/12/2017 - 21:28

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka kritikuar sot vendet myslimane që nuk kanë reaguar ndaj vendimit të Washington-it për të njohur  Jeruzalemin si kryeqyte
Moti, vazhdon situata alarmante në Itali

Postuar: 12/12/2017 - 20:58

Dëbora kishte ndaluar sonte në Piemonte ndwrsa alarmi është tashmë për ngricat. Nuk ka më shi në Liguria, por ka ndërprerje të qarkullimit.
Filipine, protestuesit djegin figurën e presidentit Duterte

Postuar: 12/12/2017 - 20:53

Protestuesit me imazhet e presidentit filipinas Rodrigo Duterte portretizuar si djalli, dogjën një kukull të kreut të shtetit jashtë pallatit të tij në kryeqytet, Manila në nj

Postuar: 12/12/2017 - 20:21

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka reaguar pas sulmit në Neë York duke kërkuar nga Kongresi që të veprojë sa më shpejt për të ndalur programin e Lotarisë.

Tigri i Tazmanisë, i destinuar të zhdukej para ardhjes së njeriut

Postuar: 12/12/2017 - 19:07

Studime të fundit mbi specien interesante të tigrit të Tazmanisë, tregojnë se marsupiali enigmatik ishte i destinuar të zhdukej para nisjes së gjuetisë së njeriut, teksa sekue
Sfida Merkel –Macron; Franca mbështet Evropën Federale

Postuar: 12/12/2017 - 18:51

Idea e “Republikës Evropiane” e përmendur javën e shkuar në kongresit social-demokrat nga lideri Shulz tashmë po bëhet më shumë realitet teksa mori mbështetjen e p