Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arabia Saudi lejon për herë të parë gratë në ndeshjet e futbollit

Arabia Saudi lejon për herë të parë gratë në ndeshjet e futbollit

Postuar: 12/01/2018 - 20:04

Gratë në Arabinë Saudite u lejuan sot për herë të parë në një stadium për të parë një ndeshje futbolli, teksa mbretëria konservatore myslimane po zbut kufizimet ndaj të drejtave të grave.
 
Gratë u lejuan dje të uleshin në sektorin “familjar” në ndeshjen e kategorisë së parë saudite në qytetin bregdetar të Jeddah. 
Ato nuk mudn të shoqërohen me burrat por gjithsesi momenti i konsiderua si një arritje në një nga vendet më të këqija për të drejtat e grave.
 
Tifozet femra të skuadrës al-Ahli mbanin shalle jeshilë përveç burkave të tyre të zeza. 
 
Stadiumi sapo ka ndërtuar dhe tualetet e femrave dhe një ndarje për parkim vetëm të femra, teksa ndihmëset e stadiumit i drejtonin gratë drejt karrigeve të tyre.
Rreth 7,500 vende ishin rezervuar për gratë deh familjet në stadiumin e Mbretit Abdullah me 62,000-vende. 
 
Rezultate imazhesh për arabia saudi women stadium footballRezultate imazhesh për arabia saudi women stadium football

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2018 - 22:43

Një tifoz i Atleticos së Madridit është qëlluar me thikë, para fillimit të ndeshjes ndaj Sevillas, jashtë stadiumit “Ëanda Metropolitano”. 

Zvicra përgatietet t’i japë fund lëvizjes së lirë me referendum në stil Brexit

Postuar: 17/01/2018 - 22:17

Zvicra dërgoi dje valë tronditjeje në Bashkimin Evropian teksa partia e saj nacionaliste SVP ka marrë miratimin për mbledhjen e firmave për referendumin e ndryshimeve kushtetu
Çeki, dorëhiqet qeveria, kryeministri lufton akuzat e korrupsionit

Postuar: 17/01/2018 - 20:40

Qeveria minoritare e republikës së Çeksië ka dhënë dje dorëheqjen duke futur vendin në një trazirë të thellë politike, teksa kryeministri i saj i ri, biznesmeni Andrej Babis v
Çifti i luanëve, mashkulli mbulon fytyrën me putër, teksa kritikohet nga luanesha

Postuar: 17/01/2018 - 20:20

Ai mund të jetë mbreti i xhunglës, por një luan në Tanzani e kutoi përfundimisht se kush është shefi  pas një kritike të ashpër nga luanesha e tij.
Le Pen: BE po humbet, zgjedhjet ne Itali do trondisin Brukselin

Postuar: 17/01/2018 - 19:53

Liderja radiakle franceze Marine Le Pen jka mbështetetur sot populistët italianë të Lega Nord për zgjedhjet e ardhshme, duke tëhnë se suksesi i saj mund të sjellë ndryshime dr
Julian Assange: Inteligjenca Artificiale, kërcënim ekzistencial për njerëzimin

Postuar: 17/01/2018 - 19:11

Themeluesi i ‘WikiLeaks’, Julian Assange u është bashkuar sot që paralajmërojnë rrezikun ekzistencial që i vjen njerëzimit nga Inteligjenca Artificiale.
SHBA, ish-këshilltari Steve Bannon refuzon të përgjigjet për çështjen ruse

Postuar: 17/01/2018 - 19:04

Steve Bannon, ish-strategu i presidentit amerikan, Donald Trump, ka refuzuar t’i bindet një thirrjeje, e cila i kërkon t’i përgjigjet pyetjeve të komitetit të Kong